22.06.2019/15:02

Zakaz handlu w niedziele. Nowa centrala związkowa powalczy o zmianę przepisów

W ubiegłym tygodniu utworzona została nowa centrala związków zawodowych o nazwie Związkowa Alternatywa. Jak zapowiedzieli jej przedstawiciele, jednym z celów do którego centrala zamierza dążyć będzie znowelizowaniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Przewodniczącym Związkowej Alternatywy został Piotr Szumlewicz. Do niedawna był on wiceprzewodniczącym Rady Mazowieckiej OPZZ.

Związkowa Alternatywa poinformowała w komunikacie, że zamierza dążyć "do przeforsowania 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedzielę i święta niż za pracę w dni powszednie".

- Będziemy związkiem w pełni transparentnym i opowiadamy się za pełną jawnością płac. Nie boimy się też mówić o patologiach obecnych w związkach zawodowych. Naszym zdaniem związki zawodowe w Polsce powinny być silniejsze i powinna na nich spoczywać większa odpowiedzialność. Dlatego przedstawimy nowe rozwiązania odnośnie funkcjonowania ruchu związkowego, w tym zmiany dotyczące usytuowania działaczy związkowych w zakładzie pracy.

Przypomnijmy, że postulat 2,5-krotnego wynagradzania za pracę w niedziele popierany jest także przez OPZZ.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • marijja 26.06.2019

  Nie pojmuję nadal jak taki zakaz mógł wejść w życie, gdzie w normalnym kraju zakazuje się pracy?! Ja chciałam pracować w niedzielę, było mi to na rękę gdyż mogłam mieć wony dzień w tygodniu dzięki czemu załatwiałam wszystkie sprawy w urzędach.

 • logic 25.06.2019

  W innych branżach też pracuje się w niedziele, pracownicy sklepów to nie jest jakaś wielce uciemiężona grupa społeczna. Wychodzę z założenia, że jak ktoś nie chce pracować w niedziele to szuka takiej pracy gdzie nie musi, a tak to grunt to żeby przestrzegana była liczba godzin 40 godzinnego tygodnia pracy. Na pewno nikt nie powinien decydować za właścicieli kiedy mają mieć otwarte.

 • bogucki 25.06.2019

  dokladnie, mogliby dac spokoj, bo przeginaja

 • Borek 24.06.2019

  Zakazu nie powinno być i tyle.

 • WolnaNiedziela 24.06.2019

  Nie można ograniczać handlu, obowiązujące nakazy i zakazu są coraz bardziej bolesne dla normalnego konsumenta. Przecz z ograniczeniem handlu.

 • Klient, zadowolony bo zorganizowany 24.06.2019

  Nie rozumiem po co zmieniać coś co się sprawdza. Ktoś nie wie co z sobą zrobić to rozwiązaniem nie powinny być otwarte sklepy tylko wizyta u psychologa. Tak jak nie popieram obecnie rządzących to ustawa o „ograniczeniu handlu w niedzielę” jest bardzo przydatna. Zaraz będzie 2020 i jak w wielu innych cywilizowanych krajach sklepy we wszystkie niedziele bedą zamknięte.

 • venio 24.06.2019

  Oby tak było i zarazem znieśli ten zakaz handlu bo mnie to bardzo ogranicza, kiedyś zakupy na cały tydzień robiłem zawsze w niedziele, to jedyny dzień kiedy mam na to czas. A teraz trzeba stać w kolejkach w sobotę bo wszyscy wtedy kupują.

 • handlowiec 24.06.2019

  Jestem za pod warunkiem likwidacji ograniczenia handlu w niedziele i święta!!!!

 • gija888 24.06.2019

  2,5 raza więcej płatna oznacza 2,5 wyższe ceny na półkach.....to matematyka.

 • jojo 23.06.2019

  A praca w systemie czterobrygadowym dlaczego tym szanowni związkowcy się nie zajmą. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.