09.03.2017/14:17

Zakaz handlu w niedziele – petycja obywatelska odrzucona

Komisja sejmowa ds petycji odrzuciła wniosek przesłany do Sejmu przez Polską Radę Centrów Handlowych. Petycję podpisało 75 tys. osób, dlatego posłowie przekazali ją do komisji, która pracuje nad ustawą o zakazie handlu w niedziele. Ta jednak nie musi uwzględniać głosu obywatelskiego, a jedynie poddać go dyskusji.

Akcję zbierania podpisów pod petycją zorganizowała Polska Rada Centrów Handlowych, która przesłała do Sejmu dokument z ok. 75 tys. podpisów. Wniosek, adresowany do Premier Beaty Szydło, był apelem obywatelskim. Każdy zainteresowany mógł zaapelować: "Ja niżej podpisany/podpisana apeluję o nie odbieranie mi możliwości decydowania kiedy, gdzie i w jakiej formie robię zakupy oraz w jaki sposób spędzam swój wolny czas. Nie przychylam się do projektu ustawy złożonej przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej dnia 2 września 2016 roku ograniczającego a wręcz zakazującego handlu w niedzielę. Dostrzegając jednocześnie potrzebę lepszej regulacji warunków i czasu pracy osób aktywnych tego dnia zawodowo popieram mądre zmiany Kodeksu Pracy w zakresie dobrowolności pracy w niedzielę" - czytamy w petycji.

W ramach akcji, w dniach 19-20 listopada w 50 centrach handlowych na terenie całego kraju, zbierane były podpisy pod petycją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ciągu zaledwie dwóch dni, podpis pod petycją złożyło 75 tysięcy Polaków. Organizatorom akcji dawało to nadzieję, że głos konsumentów zostanie uważnie wysłuchany.

– Tak duża liczba podpisów pod petycją zebrana w tak krótkim czasie jest najlepszym dowodem na to, że Polacy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. I nie chodzi już tylko o ograniczanie wolności wyborów konsumentów – odbieranie im możliwości decydowania, gdzie i w jakiej formie będą robić zakupy oraz w jaki sposób spędzać swój wolny czas. Chodzi również o konsekwencje społeczne, m.in. w postaci redukcji zatrudnienia czy odebrania możliwości uzyskania dodatkowych dochodów osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej – komentował Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

Celem kampanii TAK dla otwartych niedziel jest obalenie nieprawdziwych oraz wprowadzających w błąd argumentów, jakimi posługują się zwolennicy zakazu handlu w niedziele i przekazanie społeczeństwu merytorycznych danych ukazujących, dlaczego zakaz handlu jest szkodliwy – zarówno dla społeczeństwa, jak i gospodarki.

Stanowisko rządu w sprawie zakazu handlu w niedziele jest niejednoznaczne. Szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk podkreślał niedawno, że nie wszystkie rozwiązania, które proponuje "Solidarność", są do zaakceptowania, np. wysokie kary za handel w niedziele. Jednak jego zdaniem wprowadzenie zakazu handlu w niedziele nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji, np. dotyczące spadku obrotów sklepów lub zwolnień pracowników. Jednocześnie dodał, że jeśli w niedziele duże sieci handlowe będą zamknięte, to skorzystają mali sklepikarze prowadzący własne sklepy.

Z kolei minister Rafalska przekonywała, że rząd nie rekomenduje całkowitego zakazu handlu w niedziele. Również wicepremier Morawiecki zapewnia, że całkowity zakaz nie wchodzi w grę i optuje za kompromisem.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • Poirytowany 11.03.2018

  "nie musi uwzględniać głosu obywatelskiego"

  Miejmy nadzieję, że te 75 tyś. rozliczy posłów podczas najbliższych wyborów.

  Dodam, że nie o rodzinę tu chodzi bo centra handlowe to także miejsce rozrywki; robienie zakupów z dzieciakami to także świetna rozrywka.
  Chodzi o kasę na kościelych tacach ... a także o to aby ksiądz nie został sam w pustym kościele ze swoją wiarą. Słusznie Jezus powiedział "plemie żmijowe" o sobie współczesnym klerze. To samo powiedział by o dzisiejszym klerze bo nie dobrem pracowników sklepów się kierują. Gdyby tak było to można zrobić bardzo dużo dla ulżenia pracy tych ludzi.
  Nie kieruje się dobrem ani miłością. Kościół ma duże wpływy. Co z nimi zrobił dla rozwiązania problemu smogu w Polsce ??

 • neron 15.03.2017

  Kolejny absurd legislacyjny, rząd do spóły z Solidarnością chcą niszczyć polski handel!

 • gadababa 11.03.2017

  sasiadka oskarża się ze je abc zostanie zamkniety bo rzad ich cisnie z kazdej strony

 • Hiro 10.03.2017

  "Szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk podkreślał niedawno, że nie wszystkie rozwiązania, które proponuje "Solidarność", są do zaakceptowania, np. wysokie kary za handel w niedziele." Solidarność może najpierw niech zatrudni dobrych prawników i ekspertów, a potem pisze ustawę, bo niestety ta im nie wyszła, ma mnóstwo błędów i niedociągnięć.

 • Parys 10.03.2017

  Morawiecki mówi jedno, Rafalska mówi drugie. Weźcie się dogadajcie między sobą najpierw, zanim zaczniecie coś działać z ustawą, bo jak na razie to tylko dzielicie polaków i pokazujecie swoją niekompetencje.

 • Marcepan 10.03.2017

  To co wyrabia PIS to staje się niebezpieczne dla nas wszystkich. PIS zachowuje się jak pijana małpa, która biega po cyrku z ostrą brzytwą w łapie i macha nią na lewo i prawo. To co pis wyrabia w Unii widzieliśmy - to nawet niejest żenada. A co robią z gospodarką - to już będzie tragedia nas Wszystkich.

 • kasia 10.03.2017

  To nech wprowadzą zmiany w kodeksie pracy że, ustawowo pracownik powinien mieć 2 weekendy wolne ... bo już mam dość mieć co 4- tą niedzielę wolną i ani jednej soboty podkreślam pracujemy po 10 h ... i nie chcę słyszeć hasła "to się zwolnij" bo ktoś Was -klientów musi obsługiwać

 • mirek2q 09.03.2017

  poszedłem na franczyze i mam lepsze ceny, a terz trzeba będzie podnieść by zarobić

 • lokalnysklepikarz 09.03.2017

  moja Zabka robi 1/4 obrotu w weekendy, za co mam dalej ten interes prowadzic pytam się ja was

 • MarIAnna 09.03.2017

  Popieram tę inicjatywę. PiS niszczy polską przedsiębiorczość. Co takiemu właścicielowi groszka czy małpki po 500 plus, jak będzie 500 albo i wiecej na minus kiedy wejdzie ustawa i będzie musiał swój sklep zamykać w niedzielę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.