23.11.2018/13:30

Zakaz handlu w niedziele. Projekt nowelizacji skierowany do pierwszego czytania

Zgłoszony przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziel i święta oraz niektóre inne dni został skierowany 22 listopada do pierwszego czytania na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

Przypomnijmy, że projekt wpłynął do Sejmu 20 listopada. Dwa dni później otrzymał numer druku (3038).

Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w najbliższym czasie nie ma zaplanowanych żadnych posiedzeń. Ponadto należy podkreślić, że do końca roku pozostały już tylko dwa posiedzenia Sejmu, w dniach 5-7 grudnia i 12-14 grudnia.

Teoretycznie ustawa o zakazie handlu w niedziele mogłaby zostać zmieniona jeszcze w tym roku (w projekcie zapisano 14-dniowe vacatio legis), jednak ostatnie wypowiedzi Janusza Śniadka dla money.pl sugerują, że Prawo i Sprawiedliwość będzie celowało, aby nowelizacja zaczęła obowiązywać 1 marca, w rocznicę wprowadzenia ograniczeń w niedzielnym handlu.

Biuro Analiz Sejmowych 21 listopada wydało dwie opinie w sprawie zgodności projektu z prawem UE. Obie przygotowane zostały w trybie pilnym.

- Ponieważ projektowane przepisy dotyczą sprzedaży i spełniają przesłanki uniwersalności i neutralności w rozumieniu formuły Keck, nie wpływają na handel między państwami członkowskimi, w konsekwencji czego nie stanowią środka o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych, zakazanego na mocy art. 34 TfUE - napisano w pierwszej opinii. W konkluzji czytamy, że poselski projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Również w drugiej opinii napisano, że projekt ustawy nie jest sprzeczny z przepisami dotyczącymi swobód rynku zewnętrznego, w tym swobody przepływu towarów, zawartymi w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ponadto stwierdzono, że projekt nie zawiera przepisów mających na celu wykonanie prawa UE.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.