11.03.2021/14:07

Zakaz handlu w niedziele. Rośnie presja na Konfederację Lewiatan, by wycofać wniosek z TK

Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz przedstawiciele kilku organizacji zrzeszających pracodawców apelują do Konfederacji Lewiatan o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z konstytucją. Padają argumenty, że TK nie jest w stanie rozstrzygnąć tej sprawy bezstronnie.

Presja w tej kwestii prawdopodobnie będzie rosła w najbliższych dniach. Orzeczenie TK spodziewane jest 24 marca. Jednak, jak zapewnia w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, do wycofania wniosku z trybunału nie dojdzie. - Nie bierzemy tego pod uwagę - deklaruje jednoznacznie Maciej Witucki.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji i zarazem członkini zarządu Lewiatana, także zapewnia w rozmowie z nami, że inne opcje niż czekanie na orzeczenie TK nie wchodzą w grę.

FOR przekonuje, że kierowany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny "od końca 2016 r. nie gwarantuje już rzetelnej kontroli konstytucyjności". - To powszechna wiedza, potwierdzona przez instytucje UE. Sprawy dotyczące wadliwości TK czekają w TSUE i ETPC. Warto wycofać wniosek i poczekać na lepsze czasy, by nie usankcjonować zakazu handlu w niedziele na długie lata - tłumaczy FOR.

Jak argumentuje Marek Tatała, wiceprezes FOR, perspektywa rozpatrzenia wniosku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej "szkodzi sprawie otwarcia sklepów w niedziele". Przedstawiciel FOR jest przekonany, że ewentualne orzeczenie trybunału będzie niekorzystne dla Konfederacji Lewiatan.

- Wniosek należy wycofać ze względu na kontrowersje związane ze składem obecnego TK i obecność w nim osób, które nie powinny według polskiej konstytucji i prawa się tam znajdować. To ważne, ponieważ gdyby zapadł wyrok w takim składzie, to istnieje bardzo duże ryzyko, że już nigdy więcej trybunał nie będzie się mógł zająć tą sprawą. Dostrzegam też zagrożenie, że w uzasadnieniu takiego wyroku mogą się pojawić jakieś wskazówki czy argumenty, które będą przez lata używane przez zwolenników zakazu handlu, gotowych do powoływania się na tak zwany autorytet Trybunału Konstytucyjnego - mówi Tatała portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Na argument, że niezależnie od orzeczenia TK parlament w przyszłości będzie mógł znowelizować ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, Tatała odpowiada, że konieczna byłaby do tego odpowiednia większość parlamentarna, a dla niej argumenty podane w uzasadnieniu przez TK mogą przecież mieć znaczenie. - Nie wiem, kto w przyszłości będzie tworzył większość rządzącą, ale w takiej większości mogą znaleźć się np. przedstawiciele partii lewicowych, które również często podkreślają, że popierają zakaz handlu w niedziele. Jednocześnie nie będzie szansy na sprawdzenie zgodności tego typu zakazu z konstytucją przy składzie trybunału, który byłby zgodny z polskim prawem konstytucyjnym i prawem UE.

W podobnym tonie wypowiedział się w czwartek Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Dalej szukam argumentów za "czekaniem" na wyrok TK, znając skład i uwarunkowania. (...) Wycofanie stwarza jeszcze przestrzeń na przyszłe kierunki rozwiązań legislacyjnych - napisał na Twitterze.

Również wysoko postawieni przedstawiciele branży handlowej, z którymi rozmawiał o tej sprawie portal wiadomoscihandlowe.pl, wydają się przekonani, że wyrok TK może "przypieczętować" zakaz handlu w niedziele na lata i utrudnić możliwość zliberalizowania przepisów w przyszłości.

- W obecnej sytuacji nie można liczyć na obiektywne podejście Trybunału Konsytucyjnego, ze względu na fakt, że zakaz handlu w niedziele stał się elementem polityki rządu wobec sektora handlu w Polsce - tłumaczy pragnący zachować anonimowość przedstawiciel branży handlowej.

Przypomnijmy, że wniosek prezydenta Konfederacji Lewiatan o sprawdzenie zgodności z konstytucją ustawy o ograniczeniu handlu wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego w maju 2018 roku. Organizacja zaskarżyła ustawę ograniczającą niedzielny handel do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ jej zdaniem w akcie prawnym znajdują się przepisy, które zawierają "niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne".

Konfederacja Lewiatan stoi na stanowisku, że brak ostrych przepisów w ustawie narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Inny, równie istotny zarzut, to tworzenie dwóch grup podmiotów, objętych i nieobjętych zakazem niedzielnego handlu, co miałoby różnicować status zatrudnionych w tych podmiotach pracowników, a tym samym naruszać zasady ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa i proporcjonalności.

Konfederacja Lewiatan w skardze do TK zwróciła też uwagę na wyjątkowo krótkie vacatio legis, jakie dano przedsiębiorcom na zapoznanie się z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 5 lutego 2018 r. akt opublikowany został w Dzienniku Ustaw, a przepisy weszły w życie już 1 marca tego samego roku. Z tego powodu Lewiatan twierdzi, że ustawa narusza zasadę poprawnej legislacji i zasadę demokratycznego państwa prawnego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pracodawca 15.03.2021

    Zakaz handlu powinien być rozszerzony na wszystkie niedziele,
    i w każdym dziale gospodarki gdzie tylko to możliwe.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także