17.05.2017/11:55

Zakaz handlu w niedziele: sejmowa podkomisja przygotuje sprawozdanie do końca czerwca

Wejście posła Jana Mosińskiego w skład Komisji Weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji nie opóźni prac w Sejmie nad kształtem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - deklaruje w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl główny zainteresowany. Mosiński, który jest przewodniczącym podkomisji stałej ds. rynku pracy, twierdzi, iż liczy na to, że do końca czerwca uda się przygotować sprawozdanie i prace nad ustawą dot. niedzielnego handlu przeniosą się na poziom Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- To trochę modyfikacja moich deklaracji sprzed kilku tygodni, że do końca czerwca skończymy prace nie w podkomisji, a w komisji. Ale myślę, że może jeszcze przed wakacjami uda się projektowi opuścić komisję i ewentualnie zaraz po wakacjach projektem zająłby się Sejm - tłumaczy Jan Mosiński w rozmowie z naszym portalem.

Przypomnijmy, jedyne jak dotąd posiedzenie podkomisji odbyło się 19 kwietnia. Nie rozpatrywano wówczas szczegółowo projektu i nie głosowano nad poprawkami, a jedynie umożliwiono wypowiedzenie się na temat proponowanych zmian w prawie posłom, organizacjom branżowym oraz przedstawicielom "Solidarności". Mosiński deklarował, że do zakończenia prac w podkomisji potrzebne będą jeszcze dwa lub trzy jej posiedzenia.

Najbliższe z nich mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu, w trakcie 42. posiedzenia Sejmu, jednak nie jest to pewne w związku z zaplanowanym wyjazdem Mosińskiego z kraju (poseł wróci do Polski w pierwszy dzień posiedzenia Sejmu). Kolejne, 43. posiedzenie, przypada dopiero między 7 a 9 czerwca. Łącznie do "sejmowych wakacji", rozpoczynających się pod koniec lipca, pozostały już tylko cztery posiedzenia.

Jak podkreśla Mosiński, podkomisja zbierze się dopiero wówczas, gdy przygotowane zostaną propozycje poprawek - tak aby mieć materiał, w oparciu o który będzie można pracować. Tak zwane "autopoprawki" Solidarności, zaprezentowane po raz pierwszy w lutym (najgłośniejsza z nich to rezygnacja z kary więzienia za złamanie zakazu), zgłoszone zostaną oficjalnie przez posła Janusza Śniadka (PiS), a część poprawek opracowanych przez pracodawców zgłosić mają posłowie klubów opozycyjnych. Oprócz tego przygotowane zostaną także poprawki pokrywające się z marcowym stanowiskiem rządu. W celu uzgodnienia ich treści Mosiński spotka się w najbliższym czasie (prawdopodobne, że jeszcze w tym tygodniu) z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisławem Szwedem.

- Pierwsze posiedzenie podkomisji było nieformalne, było wysłuchaniem publicznym; każdy mógł powiedzieć, co chciał. Natomiast teraz musimy już wprowadzać poprawki, artykuł po artykule. Teraz już nie ma miejsca na dyskusję ponad miarę - oznajmia Mosiński.

Wszystko wskazuje na to, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu (24-26 maja) Mosiński zatwierdzony zostanie w skład Komisji Weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Zapytany przez portal wiadomoscihandlowe.pl o to, czy obowiązki związane z zasiadaniem w tej komisji nie poskutkują opóźnieniem prac nad przepisami o zakazie handlu w niedziele, poseł PiS odpowiada: - Sprawdzimy to na żywym organizmie. Rozmawiałem z przewodniczącą (Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - dop. red.) Beatą Mazurek, że jeżeli byłyby jakieś przeciwwskazania czasowe, to wtedy złożę rezygnację, żeby nie blokować prac. Ale zakładam, że nie.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • józef 28.05.2017

  A niby czemu mam w tygodniu czy w sobotę robić wielkie zapasy i się martwić, czy na pewno wszystko mam, bo jakby co, to mój jedyny mały sklep na wsi będzie zamknięty? Kolejny bzdurny plan PiSu dla Polaków

 • Zawisza 24.05.2017

  Bez sensu ta ustawa, zamiast coś zmieniać na lepsze to tylko spowoduje fale zwolnień w handlu

 • ech 19.05.2017

  Na pewno małe sklepy franczyzowe potrzebują niedziel, bo wtedy mają najwięcej klientów, więc niech pan Morawiecki to weźmie pod uwagę i im też pozwoli się otwierać w niedziele

 • janko 18.05.2017

  No właśnie, skoro uczelnie czy restauracje mogą pracować w niedziele, to czemu małe rodzinne sklepy nie? Niech ich właściciele też mogą wybrac, czy otworzą w niedziele

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.