15.02.2018/12:37

Zakaz handlu w niedziele. W centrach handlowych pracują głównie młodzi, bez zobowiązań rodzinnych

Osoby pracujące w centrach handlowych najczęściej nie ukończyły 30. roku życia i znajdują się na początku kariery zawodowej. Nie mają dzieci, a co trzecia z nich kontynuuje naukę.

W Polsce działa już blisko 500 cen­trów handlowych, w których zatrudnionych jest 400 tys. osób. Jak pokazują wyniki badania firmy Kantar Millward Brown, w galeriach pracują głównie osoby młode – w wieku 18-24 lat (32 proc.) oraz 25-30 lat (31 proc.). Jedynie 34 proc. zatrudnionych przekroczyło trzydziestkę. Młody wiek pracowników uzasadnia w dużej mierze brak zobowiązań rodzinnych – połowę ankietowanych stanowią single (jedynie 29 proc. żyje w związku małżeńskim bądź partnerskim), a 71 proc. nie ma dzieci. Co ważne, jedna trzecia pracowników centrów handlowych nadal zdobywa wykształcenie – 19 proc. jest w trakcie nauki, a 16 proc. cały czas się dokształca. Między innymi dlatego zdecydowali się na zatrudnienie w handlu – elastyczny czas pracy był najważniejszy dla osób do 30. roku życia.

– Mając na uwadze wymienione aspekty – przede wszystkim wiek pracowników i ich sta­tus rodzinny, jak również powody, dla których zdecydowali się na pracę w centrach handlowych – propozycja objęcia galerii zakazem handlu w niedziele wydaje się coraz bardziej bezzasadna i niedopasowana do aktualnych realiów rynko­wych. Udział niedziel w obrotach sklepów znaj­dujących się w centrach handlowych przekracza 20 proc., a w outletach jest to aż 40 proc. – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Z kolei z analizy PwC wynika, że w przy­padku wprowadzenia zakazu handlu w nie­dziele pracę w galeriach handlowych może stracić co najmniej 36 000 osób – zapewne w większości chodzi o pracujących w niepełnym wymiarze godzin.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.