28.04.2017/13:54

Zakaz handlu w niedziele wciąż wywołuje gorące dyskusje

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, procedowany w Sejmie, budzi nie kończące się spory i dyskusje. Kolejna miała miejsce na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Wzięli w niej udział przedstawiciel rządu, związku zawodowego Solidarność oraz reprezentanci środowiska handlowców. Uczestnicy debaty wygłosili wiele interesujących uwag i opinii, trudno jednak było odnotować istotne zbliżenie stanowisk.

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną pokreślił, że związkowcy dali PiS duży kredyt zaufania w kwestii poprawy warunków zatrudnienia, co się częściowo stało, dzięki wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz znaczącej podwyżki pensji minimalnej. Stwierdził natomiast, że pracodawcy nie są partnerem do rozmów w sprawie zakazu handlu w niedziele, ponieważ zasłaniają się brakiem umocowania do rozmów w imieniu całej branży. Zwrócił też uwagę, że w sieciach handlowych nie ma ani jednego porozumienia zbiorowego lub zakładowego układu, w przeciwieństwie do wielu innych branż.

Przewodniczący handlowej „Solidarności” wyraził przekonanie, że projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele zostanie poprawiony w Sejmie, przy okazji zwracając uwagę na karygodne jego zdaniem zaniedbanie, polegające na tym, że 28 lat po transformacji w przepisach wciąż nie ma unormowanego pojęcia handlu, placówki handlowej, stacji paliw itp.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, kolejny uczestnik debaty DGP przekonywał, że niełatwe będzie rozstrzygnięcie, jakie placówki powinny być otwarte w niedziele w celu zaspokojenia codziennych potrzeb konsumentów, ponieważ trzeba będzie wyważyć interesy pracowników handlu, głównie kobiet, a z drugiej strony interesy konsumentów, przyzwyczajonych do niedzielnych zakupów. Minister zwrócił też uwagę, że zakaz ma dotyczyć 45 dni w roku, a nie 12 dni świątecznych, należy więc brać pod uwagę argument o redukcji zatrudnienia i spadku obrotów, dlatego rząd generalnie poparł samą propozycję rozszerzenia zakazu o niedziele, ale wzywa do dyskusji o szczegółowych rozwiązaniach.

Minister przypomniał też w trakcie debaty DGP stanowisko rządu, że dobrym rozwiązaniem byłoby stopniowe wprowadzenie ograniczeń, co umożliwiłoby monitorowanie skutków modyfikacji dla pracodawców, zatrudnionych i klientów, a konsekwencje takich stopniowych zmian byłyby mniej dokuczliwe dla wszystkich zainteresowanych. Podkreślił przy tym, że w Europie całkowity zakaz handlu w niedziele obowiązuje tylko w Niemczech i Austrii, a w pozostałych krajach, gdzie są zakazy, z powodzeniem stosuje się ograniczenia częściowe, mieszane. Zdaniem ministra optymalną datą wprowadzenia zmian jest 1 stycznia 2018 r.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • kubek 08.05.2017

  A co jak te małe sklepy franczyzowe poupadają, bo stracą najbardziej intratny dzień do handlu? Jaki PiS ma plan wsparcia dla ich włascicieli i pracowników? A to jest 500 tys. Osób

 • niko 07.05.2017

  Żeby ograniczyć ekspansje zagranicznych dyskontów i supermarketów nie trzeba pisać takiej ustawy, która jednocześnie zabije polski drobny handel franczyzowy. PIS mógł lepiej rozegrać ten temat

 • patryczek 03.05.2017

  Bujara dobrze wie, że poparł projekt, który ma kardynalne błędy z łamaniem kontytucji na czele - potwierdził to konstytucjonalista prof. Chmaj. Niech się zrehabilituje i poprze wprowadzenie przez sejm poprawek

 • sklepowyraz 02.05.2017

  Sprawa zzakazem handlu znów się odwleka, może to i lepiej, bo do tego czasu zdążą poprawićtrochę tę ustawę, tak jak piszą przedsiębiorcy https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • janusz 01.05.2017

  wśród posłów PiS zdania są podzielone w kwestii zakazu handlu w niedziele

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.