15.04.2019/09:24

Zakaz podwójnej jakości żywności. We wtorek kluczowe głosowanie w Parlamencie Europejskim

We wtorek 16 kwietnia w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad porozumieniem w sprawie nowych przepisów regulujących kwestię tzw. podwójnej jakości żywności. Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", ostatnie rozmowy między Europarlamentem, Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej doprowadziły do istotnego złagodzenia wcześniejszej wersji proponowanych regulacji.

Walka z podwójną jakością żywności w Unii Europejskiej zainicjowana została w 2017 r. przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem ówczesnych przedstawicieli władz m.in. Czech i Słowacji, na rynki środkowoeuropejskie trafia gorsza jakościowo żywność niż do Europy Zachodniej, choć sprzedawana bywa w takich samych bądź bardzo podobnych opakowaniach. Walkę z oszukiwaniem klientów w taki sposób zapowiedzieli ważni unijni politycy, w tym Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Projekt zmiany dyrektywy w tej sprawie przyjęty został przez KE w kwietniu 2018 r. Na początku 2019 r. Komisja Rynku Wewnętrznego w Parlamencie Europejskim zaproponowała zaostrzenie przepisów, jednak kwietniowe rozmowy między PE, KE i Radą UE zakończyły się porozumieniem, z którego zadowoleni mogą być raczej producenci, a nie konsumenci - czytamy w "DGP".

Parlament Europejski chciał, by zakaz sprzedawania produktów o różnej jakości obejmował zarówno produkty w takim samym opakowaniu, jak i produkty w łudząco podobnym opakowaniu. Jednak państwa członkowskie UE uznały, iż zakaz powinien dotyczyć tylko produktów w identycznych opakowaniach. Ponadto za nieuczciwą praktykę handlową uznane zostanie sprzedawanie w takich samych opakowaniach produktów "znacznie różniących się", a nie tylko - jak chciał PE - "różniących się". Katalog wyjątków pozostał otwarty.

"DGP" zauważa ponadto, że zakaz wpisany ma zostać bezpośrednio w treść dyrektywy, a nie w katalogu niedozwolonych praktyk handlowych. Gazeta wyjaśnia, że z tego powodu zakaz nie będzie powszechnie obowiązujący. Zamiast tego, organy antymonopolowe poszczególnych państw będą zajmować się każdym przypadkiem osobno. Co więcej, to konsument będzie musiał samodzielnie wykazać, że praktyka stosowana przez producenta jest nieuczciwa.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.