22.09.2020/08:43

Zakaz uboju rytualnego. O ile spadnie polski eksport mięsa?

Zakaz uboju rytualnego to jeden z punktów przewidzianych w tzw. piątce Kaczyńskiego dla zwierząt. Ustawa przeszła już przez Sejm, wkrótce pochyli się nad nią Senat. Polscy eksporterzy obawiają się, że ich miejsce natychmiast zajmą firmy z innych krajów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Z cytowanych przez gazetę danych Credit Agricole wynika, że mięso z uboju rytualnego stanowiło w ubiegłym roku 11,4 proc. wartości eksportu wołowiny i 6 proc. eksportu drobiu, co razem dało 291 mln euro. Z kolei eksperci PKO BP szacują, że z uboju rytualnego pochodziło 10-20 proc. wolumenu polskiego eksportu wołowiny, co odpowiada 8-16 proc. krajowej produkcji.

Znacznie dalej w swoich szacunkach idzie Stowarzyszenie Polskie Mięso. "Rzeczpospolita" podaje, że według tej organizacji udział wołowiny i drobiu z uboju rytualnego to aż 30-40 proc.

źródło: "Rzeczpospolita"

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także