14.04.2020/17:25

Zakrywanie ust i nosa. Jest projekt rozporządzenia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia regulujący przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych. Uwagi można zgłaszać do środy, do godz. 10:00.

Projekt zmienionego rozporządzania Rady Ministrów zakłada, że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.

Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Obowiązek będzie istniał także podczas przebywania na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Nowe regulacje nie obejmą m.in. dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. Zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości minimum dwóch metrów.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • MR 15.04.2020

    Jak zwykle czegoś nie chwytam. 10 kwietnia wydają RRM (poz. 658) z cokolwiek śmiesznym zapisem "§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu." Teraz okazuje się, że to był żart, bo będzie nowe rozporządzenie w tej sprawie, jak zwykle w przeddzień obowiązywania, zapewne opublikowane dzisiaj o 23:00. Co więcej można zgłaszać uwagi, ale nie wiadomo do czego; artykuł nie podaje tekstu projektu, a samodzielne poszukiwania na RCL nic nie przynoszą. Chyba tylko wirus zachowuje się logicznie...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.