08.10.2020/11:12

Zakupy na Aliexpress będą opodatkowane. Rząd pracuje nad nowymi przepisami

Uszczelnienie VAT- u w międzynarodowym e-handlu zaowocuje opodatkowaniem produktów z Aliexpress – informuje serwis radiozet.pl.

Jak podaje radiozet.pl, Aliexpress może przestać być tańszą alternatywą dla Allegro. Rząd przygotowuje przepisy, które mają uniemożliwić zamawianie produktów z Chin bez płacenia za nie podatku VAT. Towary sprowadzane z Chin nie zawsze obejmowane są także cłem, z czym walczy Poczta Polska.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która ma zapewnić obejmowanie towarów kupowanych w ramach transgranicznego handlu elektronicznego podatkiem VAT, została wprowadzona do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Uszczelnienie VAT-u w międzynarodowym e-handlu tłumaczone jest przez rząd koniecznością dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego. Wspólnota przyjęła pakiet VAT e-commerce, który ma zapobiegać unikania podatku od wartości dodanej w przypadku dokonywania zakupów przez sieć za granicą. 
Duża część obrotu handlowego pomiędzy przedsiębiorstwami a klientami końcowymi odbywa się elektronicznie, co wiąże się z koniecznością dostosowania prawa do realiów.

 Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C).

 Nowe przepisy mają rozwiązać problem niezadowalającej efektywności poboru VAT-u od zakupionych za pomocą systemów elektronicznych produktów sprowadzanych do Unii z państw trzecich. Mowa jest także o zmniejszeniu relatywnie dużych obciążeń administracyjnych i kosztów ciążących na administracji skarbowej w związku z rozliczaniem podatku należnego od takich transakcji i weryfikowaniem prawidłowości tego rozliczania. 
 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • Dobre 08.10.2020

    Rząd pracuje?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także