28.04.2020/08:47

Zamiast gromadzić zapasy żywności, Polska wyprzedaje zboże na potęgę

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, Polska wyeksportowała w tym roku w styczniu 311 tys. ton pszenicy. To 6 razy więcej niż rok wcześniej, a wszystko to mimo suszy – donosi „Rzeczpospolita”.

Powodem takiego postępowania mają być wysokie ceny zboża. ocenia "Rzeczpospolita" poza danymi Ministerstwa Rolnictwa powołuje się także na analizy Sparks - firmy, która świadczy usługi  konsultingowe dla branży rolno-spożywczej.

"Według analiz Sparks w marcu było to kolejne 588 tys. ton, wobec 202 tys. ton przed rokiem, w kwietniu zaś - około 400 tys. ton. Ogółem od lipca 2019 do marca 2020 r. wysłaliśmy 2,8 mln ton zboża, niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (1,5 mln ton)" – przytacza dane dziennik.

Opinie ekspertów, które cytuje gazeta wskazują, że w obliczu koronawirusa i czekającej nas suszy Polska powinna raczej gromadzić zapasy żywności, a nie się jej pozbywać. Tym bardziej, że w tym roku rolnicy naprawdę będą mieli pod górkę z powodu największej od 150 lat suszy w naszym kraju. Eksperci nie mają wątpliwości, że wpłynie to bardzo negatywnie na ceny żywności.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • I co?Łyso??? 18.08.2020

  Kto przeprosi teraz?? Mamy nadurodzaj zbóż i znów masy żywności!! I dobrze zrobili, że na górce sprzedali?! Łyso wam palanty????

 • GDYNIA 06.05.2020

  Według Księgi Apokalipsy św. Jana czeka nas 3,5 roku globalnej suszy i jej następstwa- globalny głód. Znam dokładnie cały scenariusz. Gdy wyschnie rzeka Eufrat na Europę ruszy islam. Żywność będzie dostępna tylko za złote dinary które już sa produkowane w krajach islamskich. Jeden chleb za 1 złotego dinara .Można obejrzeć w Google. Mogę napisać tekst. Susza już się zaczyna.
  Kontakt : (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

 • Teish 02.05.2020

  Teraz wszyscy który głosowali na pis mają dowód, oni mają nas gdzieś i nie interesują się przyszłością. Wszystkie kraje skupują zboża, a my sprzedajemy żeby utrzymywać patole za 500+, socjal, 13, 14 dla górników i emerytów.

 • RedSnake 28.04.2020

  W odwecie za kilka miesięcy Polacy zjedzą ministra i jego świtę...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.