26.02.2021/09:42

Zamiast podatku od reklamy w mediach - akcyza od suplementów diety?

Akcyza od suplementów diety? To pomysł, który zdaniem Wojciecha Kroka, doradcy podatkowego w kancelarii Parulski i Wspólnicy, pomysł o wiele lepszy niż podatek od mediów. 

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Wojciech Krok wskazuje, że planując zmianę przepisów i dodatkowe opodatkowanie mediów, projektodawcy surowiej potraktowali reklamę suplementów diety i leków niż innych produktów. - I to właśnie może być ten okruch rozsądku wśród niezbyt przemyślanych pomysłów na dodatkowe obciążanie prasy, radia i telewizji, a także firm reklamy zewnętrznej – zauważa ekspert.

Jak tłumaczy, celem rządu jest zdobycie funduszy, a więc skutecznych narzędzi fiskalnych, które pomogą załatać dziurę w budżecie. - Budżet pilnie potrzebuje dziś pieniędzy i nie ma się co oszukiwać: nałożenie nowych podatków albo podwyżki starych są nieuniknione. Trzeba zatem narzędzi, które dają efekt fiskalny. Ale pamiętajmy, że podatki mogą być też narzędziem polityki społecznej. Mogą zachęcać lub zniechęcać do określonych zachowań, w tym zakupowych – zauważa Krok. 

Jak wskazuje, jednym z zachowań, które możnaby uregulować poprzez dodatkowe opodatkowanie jest jego zdaniem zakup suplementów diety. - Powszechnie wiadomo i nie będę się nad tym rozwodził, że Polacy masowo kupują leki i suplementy diety, choć nie zawsze mają ku temu rozsądne powody. O ile wiem, krajowy rynek samych tylko suplementów diety jest wart około 5 mld zł. Można by zatem osiągnąć cel zarówno fiskalny, jak i społeczny, poprzez zniechęcenie do nadużywania takich produktów. Przecież w wielu przypadkach dają one tylko złudną poprawę samopoczucia – tłumaczy.

- Poza kwestiami politycznymi i wizerunkowymi trzeba wskazać, że znacznie skuteczniejsze wydaje się odpowiednie znowelizowanie obowiązujących już przepisów, regulujących na przykład akcyzę czy podatek dochodowy. Przecież one są już dobrze zakorzenione w systemie prawnym, a o ich pobór dbają urzędnicy z doświadczeniem w tych sprawach. Dlatego właśnie lepszym rozwiązaniem byłoby objęcie suplementów diety akcyzą lub podatkiem podobnym do cukrowego – przekonuje ekspert.

Całą rozmowę przeczytać można w „Rzeczpospolitej”
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także