16.10.2020/09:11

Zamieszanie z limitami klientów w sklepach. Dla dużych placówek będą inne wymogi!

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że począwszy od soboty w sklepach znajdujących się w czerwonej strefie (mniej więcej połowa Polski) będą obowiązywały limity pięciu klientów na jedną kasę. Okazuje się, że nie była to precyzyjna informacja.

W piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że wspomniane limity dotyczyć będą wyłącznie sklepów o powierzchni do 100 mkw. W przypadku większych placówek, ograniczenie klientów nie będzie powiązane z liczbą kas, lecz z powierzchnią sklepu. W tym wypadku limit wyniesie 1 osobę na 15 mkw.

Nowe regulacje mają obowiązywać od soboty 17 października w czerwonych strefach. Projekt rozporządzenia dotychczas nie został opublikowany.

Warto podkreślić, że rząd nie zdecydował się wariant z przełomu marca i kwietnia, gdy wprowadzony został limit zaledwie 3 klientów na kasę i to niezależnie od powierzchni sklepu. W konsekwencji w kolejkach przed dużymi sklepami - hipermarketami, supermarketami i dyskontami - klienci musieli stać niekiedy nawet przez kilka godzin, by wejść do środka. Dopiero od 20 kwietnia restrykcje zostały złagodzone. W przypadku małych sklepów (do 100 mkw.) ustalono limit czterech klientów na kasę, a w przypadku większych placówek na jedną osobę musiało przypadać co najmniej 15 mkw. powierzchni sali sprzedaży.

Co oznaczają nowe limity, wprowadzane od soboty 17 października? W Żabce, której średnia powierzchnia to ok. 50 mkw., w tym samym czasie będzie mogło przebywać 10 klientów - ze względu na dwie kasy. W niemal cztery razy większym Lewiatanie limit będzie wyższy zaledwie o... dwóch klientów. W sklepach sieci dyskontowych zakupy jednocześnie będzie mogło robić ok. 45-70 klientów, a niektóre hipermarkety Auchan pomieszczą nawet 1200 klientów w tym samym czasie.

W tabeli poniżej prezentujemy, jak będą wyglądały limity dla poszczególnych szyldów sklepowych. To oczywiście dane orientacyjne, gdyż większość sieci posiada sklepy o zróżnicowanej wielkości sali sprzedaży. Dane o średniej powierzchni placówek zaczerpnęliśmy z naszej publikacji pt. "Przewodnik po handlu w Polsce 2020".

Nowe limity klientów w sklepach (tylko w czerwonej strefie) (wiadomoscihandlowe.pl)

 

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Ada 16.10.2020

  "zamieszanie" to idealne słowo na podsumowanie rządów PiS...

 • hala 16.10.2020

  A jeśli obiekt jest podzielony na mniejsze sklepy, to limit dotyczy łącznej powierzchni budynku, czy każdy sklepik osobno ustala powierzchnię.

 • ON 16.10.2020

  O jaką powierzchnię chodzi, handlową czy użytkową ?

 • ON 16.10.2020

  O jaką powierzchnię chodzi, handlową czy użytkową ?

 • Nikc 16.10.2020

  W kościele 1 osoba na 7 m. kw., a w sklepie 1 osoba na 15 m. kw.

 • free 16.10.2020

  co tu komentować, reżimy upadały i ten też upadnie, to chyba już ostatnie podrygi,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także