30.09.2016/11:40

Zaniechanie poboru podatku handlowego: zobacz projekt rozporządzenia

W piątek na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej. Zgodnie z jego zapisami, zaniechanie ma mieć zastosowanie do przychodów osiągniętych między 1 września a 31 grudnia br.

Po tym okresie, a więc od 1 stycznia 2017 r., najprawdopodobniej obowiązywać będzie nowa ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Zapowiedział to w ubiegłym tygodniu ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha. Resort finansów liczy na to, że nową ustawę uda się uchwalić w Sejmie do końca listopada.

Poprzez rozporządzenie ws. zaniechania poboru podatku handlowego, Ministerstwo Finansów zamierza wykonać "nakaz zawieszenia" tej daniny, płynący ze strony Komisji Europejskiej. Warto jednak podkreślić, że zaniechanie poboru podatku handlowego nie zwolni równocześnie firm z wypełniania deklaracji podatkowych PSD-1.

- W związku z możliwością podjęcia przez Komisję Europejską ostatecznej decyzji uznającej, iż przepisy  ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z regułami pomocy publicznej może zaistnieć  konieczność zwrotu tej pomocy, co mogłyby narazić Skarb Państwa na stratę. Jednocześnie proponowane rozwiązanie służy przedsiębiorcom narażonym na niedogodności wynikające z niejasnej sytuacji prawnej - tłumaczy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministerstwo Finansów.

Jednak resort w inny sposób uzasadnia wskazaną w projekcie rozporządzenia datę krańcową 31 grudnia. - Proponowany w rozporządzeniu okres, w którym nastąpi zaniechanie poboru podatku, powinien pozwolić Komisji Europejskiej wydać ostateczną decyzję - tłumaczy MF.

"Wejście w życie rozporządzenia spowoduje brak wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej za okres wrzesień - grudzień 2016 r. Wprowadzenie regulacji nie powinno doprowadzić do zwiększenia zaplanowanego w ustawie budżetowej na rok 2016 lub prognozowanego w projekcie ustawy budżetowej na rok 2017 deficytu budżetu państwa" - napisano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia zawieszającego pobór podatku.

Czytaj także:
Konsultacje nowego podatku handlowego w środę w Sejmie
Będą podatki handlowe, a nie podatek handlowy. Pieniądze trafią do gmin

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.