27.04.2017/10:50

Zapaść branży dystrybucyjnej? Hurtownie mają ponad 2 mld zaległych długów

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, BIK oraz Bisnode Polska, co 13. hurtownia ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań, a łączne zaległości wobec kontrahentów i banków przekraczają 2,3 mld zł - informuje portal CEO.com.pl. Niemal dwie trzecie firm hurtowych znajduje się w słabej lub bardzo złej kondycji finansowej.

Na polskim rynku działa w sumie ponad 200 tys. firm zajmujących się jakąś formą hurtowej sprzedaży towarów. Z danych rejestrów dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że niemal 16,3 tys. hurtowni czyli 7,9%, nie płaci na czas swoim kontrahentom lub bankom – informuje portal CEO.com.pl. Zdecydowana większość ma zaległości pozakredytowe, czyli ma długi u swoich kontrahentów. Średnio ro ok. 20,8 tys. zł na dostawcę, których zwykle jest wielu.

Jak przekonuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor w rozmowie z serwisem CEO, handel hurtowy jest jedną z najbardziej rozdrobnionych branż z silną konkurencją, co powoduje kurczenie się marż i spadek rentowności. Na skutek tego w ostatnich sześciu latach z rynku zniknęło ponad 10 tys. hurtowni.

W branży FMCG sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ bardzo dużą część udziałów w rynku mają wielkie sieci handlowe, które z reguły zaopatrują się bezpośrednio u producentów. Ekspansja wielkich sieci, szczególnie dyskontowych, nie traci dynamiki, wypierają zatem z rynku sklepy tradycyjne, czyli naturalnych kontrahentów hurtowni FMCG. Co więcej, rosnąca część handlu tradycyjnego przyłącza się do różnego rodzaju sieci franczyzowych, gdzie przeważnie operatorem jest firma dystrybucyjna, np. Eurocash, Bać-Pol czy Specjał. W ramach franczyzy sklepy są zobowiązane kupować mniejszą czy większą część towarów u dedykowanego dystrybutora, a to znów odbiera mniejszym, niezależnym hurtowniom część obrotów.

W rezultacie aż 54% firm zajmujących się handlem hurtowym ma słabą kondycję finansową, a sytuacja kolejnych 10% jest bardzo zła. Tylko 36 proc. jest w sytuacji finansowej dobrej i bardzo dobrej, z czego 15 proc. w bardzo dobrej – wynika z analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wykonanej na próbie 75 tys. hurtowni.

Czytaj więcej w serwisie ceo.com.pl

 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.