19.02.2013/22:31

Zarząd spółek Grupy Kapitałowej Interchem podał się do dymisji

Beata Szczytowska, Krzysztof Lobert i Maciej Ilwicki złożyli 15 lutego br. rezygnację z funkcji prezesów w zarządach spółek należących do Interchem – dowiedziały się „Wiadomości Kosmetyczne”. „Wypełnienie postawionych przed nimi zadań stało się niemożliwe.

Nie możemy brać odpowiedzialności za dalsze funkcjonowanie spółek” – czytamy w piśmie przesłanym 18 lutego br. do pracowników Interchem, Drogerii Aster, DPJ oraz Rawix Omega. Odpowiedzialnością za swoją decyzję członkowie zarządu obarczają akcjonariuszy Interchem SA, którzy „nie odpowiedzieli pozytywnie na starania zarządu”. Chodzi o środki finansowe na opanowanie kryzysu i przeprowadzenie GK Interchem przez proces upadłości likwidacyjnej, a w szczególności wynagrodzenia dla pracowników, zobowiązania publiczno-prawne, koszty operacyjne, pokrycie kosztów badania sprawozdania finansowego, wymaganego przepisami ustawy o rachunkowości.

„Na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Interchem SA, 31 stycznia 2013 r., całkowicie zostały pominięte punkty porządku obrad poświęcone bieżącej sytuacji w spółkach, koniecznego dofinansowania, czy planom działań na najbliższe miesiące” – czytamy w oświadczeniu wymienionych wyżej członków zarządu Interchem. Tymczasem sytuacja w spółkach GK Interchem jest dramatyczna. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli związków zawodowych, pracownicy Drogerii Aster (najprawdopodobniej wszystkie sklepy będą zamknięte) i Rawix Omega (wszyscy pracownicy zostali zwolnieni) nie otrzymali wynagrodzeń. W przypadku tych spółek oraz Interchem SA przygotowywane są wnioski do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który miałby przejąć zobowiązania za pracodawcę. Może to jednak nastąpić dopiero po ogłoszeniu decyzji o upadłości spółek przez sąd.
W spółkach Intechem SA trwają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Związki zawodowe zastanawiają się nad złożeniem wniosku do prokuratury o działalności zarządu na szkodę spółek. Ich przedstawiciele zauważają, że zarząd nie zrezygnował z pełnienia swoich funkcji w Centrum Dystrybucji Interchem, które jeszcze w miarę normalnie funkcjonuje.
W spółkach GK Interchem zatrudnionych było w sumie ponad 600 osób.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.