04.06.2018/11:10

Zaskakujący skutek zakazu handlu w niedziele... Czystsze powietrze w miastach

Zakaz handlu w niedziele doprowadził m.in. do obniżenia szkodliwych substancji w powietrzu na terenie dużych aglomeracji - pisze Gazeta Wyborcza. To zasługa mniejszego ruchu samochodów.

Agencja Rozwoju Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej zaobserwowała, że w niedziele bez handlu stężenie dwutlenku azotu jest niższe niż w niedziele, kiedy wszystkie sklepy mogą być otwarte.

Według ekspertów badania były robione już po zakończeniu okresu grzewczego, a zatem dane dotyczą w największym stopniu ruchu samochodów. Największe spadki w porównaniu do niedziel "handlowych" notowane są w godzinach 9-20.

W maju podczas niedziel bez handlu średnie stężenie dwutlenku azotu wyniosło 13,4 i 10,8 g/m3. Z kolei 6 maja (niedziela handlowa) było to 16,8 g/m3.

Dane ARMAAG potwierdza m.in. wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Mimo to eksperci są ostrożni, jeśli chodzi o pozytywny efekt zakazu handlu w niedziele na jakość powietrza. Po pierwsze do wysnucia wniosków niezbędne jest porównanie wyników z co najmniej jednego roku, a po drugie znaczna część klientów jeździ na zakupy w inne dni tygodnia, co podnosi poziom szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.