30.07.2020/20:49

Zatwierdzenie układów Piotra i Pawła z wierzycielami opóźnione o kolejne dwa miesiące!

Niemile zawiedli się wszyscy, którzy oczekiwali w czwartek 30 lipca rozstrzygnięć w przedmiocie zatwierdzenia układów zawartych na początku marca z wierzycielami przez spółki Piotr i Paweł, Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal. Będą musieli bowiem poczekać znacznie dłużej, aż do 21 września.

- W dniu 30 lipca miała miejsce rozprawa w przedmiocie zatwierdzenia układu spółek z Grupy Piotr i Paweł, jednak ze względu na brak możliwości orzekania przez sędziego zastępującego rozprawa zostanie rozstrzygnięta 21 września. Spółki z Grupy Piotr i Paweł, podobnie jak wierzyciele, chciałyby jak najszybszego zakończenia prowadzonego postępowania i wypłacenia należności wierzycielom. Szanujemy jednak procedurę sądową i czekamy na prawomocne postanowienie po rozprawie w dniu 21 września - komentuje zarząd Piotra i Pawła w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy, że rozprawy pierwotnie zaplanowane były na 25 marca, jednak doszło do ich odroczenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i wprowadzonymi z tego powodu przez rząd tym obostrzeniami, które miały wpływ również na ograniczenie funkcjonowania sądów. Dopiero 1 czerwca przywrócone zostały rozprawy i posiedzenia jawne w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Jako nową datę rozpraw w przedmiocie zatwierdzenia trzech układów wskazano właśnie 30 lipca.

Jak już informowaliśmy, 2 marca wierzyciele trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł poparli propozycje układowe złożone przez owe spółki. Doszło do zawarcia trzech układów, za którymi zagłosowało łącznie 849 wierzycieli (74 proc. wierzycieli głosujących), reprezentujących ponad 391 mln zł wierzytelności (czyli 85 proc. ogólnej wartości wierzytelności głosujących).

Od tamtej pory układy czekają na zatwierdzenie przez sąd. Grupa dostawców supermarketowej sieci, którzy zagłosowali przeciwko układowi w spółce Piotr i Paweł SA zapowiedziała już złożenie zażalenia, jeśli dojdzie do zatwierdzenia tego układu. Dostawcy rozważają także inne kroki prawne.

Sieć Piotr i Paweł od ub.r. kontrolowana jest przez Spar Group z RPA, poprzez spółkę zależną Wasz Sklep Spar. Inwestor posiada licencję na rozwój marki Spar w Polsce i planuje rebranding wszystkich sklepów Piotr i Paweł na Spar, Spar Express lub Eurospar. Proces wymiany szyldów i modernizacji sieci zainicjowany został pod koniec 2019 r. Inwestor uzależnia jednak swoje wsparcie dla Piotra i Pawła od pozytywnego finału kwestii zatwierdzenia układów z wierzycielami. Aktualnie Spar Group zarządza siecią ponad 220 placówek w Polsce, z czego ok. 50 to sklepy z logo Piotra i Pawła.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Pp 01.08.2020

  Haha, Januszerka Polskiego handlu.
  Dymanie na pełnym legalu.
  Mogą spokojnie szkolić nasz kaczy rząd jak zbankrutować, ale nie upaść.

 • Expert 31.07.2020

  TriCity
  Ogłoszą Upadłość

 • TriCity 31.07.2020

  A co się stanie ze spółkami Piotr i Paweł jeśli Spar Group Ltd nie dofinansuje spółki Wasz Sklep Spar, a ta nie wypłaci należności wierzycielom?

 • Expert 31.07.2020

  Czy to przypadek iż tydzień temu byl artykuł „Plany Spara się niezmieniają” a teraz wypłaty wierzycielom znowu przesunięte!
  Jest tak ze Spar Group zainwestował 40 mln euro niespełna rok temu w projekt PiP te środki miały według zapewnień Pana Tomasz S i Jakuba K w pełni wystarczyć na pokrycie układu ok 80 mln złotych i rozkręcenie handlu.Dzis tych pieniądzy już nie ma bo przez niespełna rok zostały przejedzone na straty! Wiec inwestor musi wyłożyć kolejne 80 mln na układ czego wydaje się robić nie chce bo biznes przynosi grube miliony straty miesięcznie wiec ktoś nie dostarczył odpowiednich dokumentów na czas do Sądu a ten odroczył sprawę.

 • Trafaret 30.07.2020

  Brak możliwości wypłacenia należności wierzycielom jest bezpośrednio powodem opóźnienia rozstrzygnięć w przedmiocie zatwierdzenia układów. Spar Group odłączył kroplówkę.

 • Księgowej 30.07.2020

  Jak na koncie pusto to trzeba opóźnić jak się da!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także