20.07.2020/07:00

Zdalne monitorowanie bezpieczeństwa pracowników kluczem do rozwoju firmy

Dzisiejsza rzeczywistość wymusiła na przedsiębiorcach wdrożenie wielu zdalnych rozwiązań, szczególnie tych, których celem jest monitorowanie stanu zdrowia pracowników. Producenci technologii dla handlu i przemysłu oferują gotowe rozwiązania, a wszystko dzięki urządzeniu wielkości zegarka.

O bezpieczeństwie pracowników mówi się ostatnio przede wszystkim w kontekście koronawirusa. Mierzenie temperatury przed wejściem do zakładu pracy, częste mycie rąk, zachowywanie odpowiedniej odległości oraz przestrzeganie ściśle określonych reguł sanitarnych to zaledwie kilka z koronawirusowych warunków funkcjonowania do których większość firm z różnych gałęzi gospodarki musiało się dostosować.

 

Chcesz zadbać lepiej o bezpieczeństwo swoich pracowników?
Możesz otrzymać dopasowaną ofertę tutaj.

 

Nie sprawia to jednak, że zniknęły stare wyzwania z którymi borykali się właściciele firm. Nagłe sytuacje alarmowe, wypadki przy pracy czy zasłabnięcia pracowników nadal będą stanowiły trudny temat, z którym pracodawcy będą musieli się mierzyć. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba wypadków w pracy na przestrzeni ostatnich 19 lat nie zmieniała się istotnie. Najwięcej zanotowano ich w 2008 roku – ponad 104 tysiące, najmniej w roku 2002 – 80,5 tysiąca.

W 2019 roku wskaźnik ten sięgnął nieco ponad 83,2 tys. i był niższy od analogicznego w 2018 roku o 1,3 proc. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że od kilku lat stale spada liczba wypadków w przeliczeniu na 1000 pracowników. W połączeniu z regularnie obniżającym się w ostatnich latach wskaźnikiem bezrobocia można stwierdzić, że pracownicy w Polsce są coraz bardziej bezpieczni. Zdecydowanie najczęstszym powodem wypadków przy pracy jest nieprawidłowe zachowanie pracownika, ale także niewłaściwa organizacja pracy, samowola oraz błędy wynikające z nieodpowiedniego działania czynników materialnych, głównie urządzeń, a także brak używania sprzętu ochronnego. Widać wyraźnie, że większość wypadków to kwestia niesubordynacji osób zatrudnionych.

Mobilny opiekun w postaci zegarka i breloka w trosce o bezpieczeństwo pracowników

Opisane powyżej powody sprawiają, że wiele firm potrzebuje aktualnie gotowych rozwiązań, które pomogłyby w łatwy sposób zwiększyć bezpieczeństwo pracowników w wyjątkowych sytuacjach. Pewnym ułatwieniem jest z pewnością monitoring. Jednak najczęściej nie obejmuje on wszystkich miejsc na terenie zakładu, a przede wszystkim wymaga nieustannej obserwacji. Potrzebne jest urządzenie, które samodzielnie monitoruje stan i aktywność pracowników, a w razie zagrożenia jest w stanie szybko przesłać sygnał do centrali.

Z takim rozwiązaniem wychodzi do swoich potencjalnych klientów Comarch, czołowa polska firma specjalizująca się we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań do zarządzania dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Comarch ma blisko 26 lat doświadczenia na rynku IT. Zdobył je w najważniejszych branżach: telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usługach, infrastrukturze IT, administracji publicznej, przemyśle, służbie zdrowia, a także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Zaproponowane przez krakowskie przedsiębiorstwo narzędzie to urządzenie Comarch WristBand.  System składający się z dwóch elementów – wspomnianej opaski (dostępnej w wersji zegarka i breloka), przypominającej nieco smartwatcha, a także zintegrowanej z nią Platformy e-Care, która stanowi swego rodzaju centrum, do którego spływają informacje z poszczególnych bransoletek.

Urządzenie Comarch WristBand wyposażone jest w kilka bardzo istotnych funkcji. To przede wszystkim czujnik tętna, krokomierz oraz czujnik upadku. Dzięki tym funkcjonalnościom osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo pracowników w danym przedsiębiorstwie, może być natychmiast powiadomiona m.in. o zasłabnięciu pracownika, a wbudowany lokalizator GPS pozwoli na jego szybkie zlokalizowanie. Comarch WristBand posiada również moduł Wi-Fi oraz wykrywacz beaconów. Co jednak jeszcze bardziej istotne, urządzenie daje możliwość nawiązania połączenia głosowego, a w razie szczególnie awaryjnej sytuacji – wciśnięcia przycisku SOS. Po przytrzymaniu go przez kilka sekund następuje połączenie z Centrum Monitoringu, Centrum Interwencyjnym lub Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch – dzięki czemu możliwe jest niemal natychmiastowe udzielenie pomocy pracownikowi.

Comarch WristBand

- Za pomocą integracji Comarch WristBand z Platformą e-Care możliwe jest także zapisywanie i analizowanie danych zebranych z urządzenia – mówi Karol Kuźniarowski, Dyrektor Centrum Urządzeń Partnerskich w sektorze Comarch IoT. To pozwala na stworzenie bazy danych, w której znajdą się nie tylko dane dotyczące poglądowej aktywności pracowników, ale również sposobu ich przemieszczania się.

Magazyny, fabryki i samodzielne stanowiska pracy

Rozwiązanie przygotowane przez firmę Comarch kierowane jest do przedsiębiorstw produkcyjnych oraz zakładów przemysłowych, szczególnie tych zatrudniających nawet kilka tysięcy pracowników. Rozwiązanie dobrze sprawdzi się również w magazynach wielkopowierzchniowych, gdzie trudno jest zlokalizować wszystkich pracowników przebywających obecnie na terenie zakładu i móc w sytuacji zagrożenia szybko udzielić im pomocy.

System dedykowany jest szczególnie dużym przedsiębiorstwom, jednak jego wdrożenie jest oczywiście możliwe także w mniejszych firmach. W takim modelu z uwagi na częsty brak odpowiednich zespołów reagowania, rekomendowaną wersją rozwiązania jest monitoring z wykorzystaniem Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch – mówi Karol Kuźniarowski.

 

Wypełnij formularz kontaktowy,
aby otrzymać spersonalizowaną ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb.

 

Co istotne, Comarch WristBand jest także odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które swoją pracę wykonują na jednoosobowych stanowiskach, w takich zakładach jak walcownie, cementownie, duże składowiska oraz kopalnie odkrywkowe. W tego typu miejscach pracy poszczególni pracownicy, często przebywający w niebezpiecznym otoczeniu, są oddaleni od siebie – a w razie wypadku nie zawsze jest przy nich osoba, która będzie w stanie udzielić im pomocy. Dzięki detektorowi upadku, informacja o takiej nadzwyczajnej sytuacji zostanie natychmiast przesłana do centrali, a jak wiadomo w walce o ludzkie zdrowie i życie liczy się każda minuta.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniu Comarch ze strony: https://www.comarch.pl/iot-ecosystem/comarch-wristband-b2b-industry/

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • K 22.07.2020

    Ciekawe urządzenie. Szkoda, że zabrakło tam kilku użytecznych funkcji, które uatrakcyjniłyby go dla samych pracowników np. wyświetlacz z zegarkiem, krokomierzem, itp.

  • Bell 21.07.2020

    Podoba mi się nazwa "zdalne monitorowanie bezpieczeństwa pracowników", ktoś z PR się napracował żeby ukryć o co tak naprawdę chodzi: czyli o jeszcze większą kontrolę nad pracownikiem i wyciśnięcie z niego jeszcze więcej.
    Już widzę jak to będzie działać: "stał pan 2 minuty w jednym miejscu to niedopuszczalne", "była pani 2 razy w ubikacji to o 2 razy za dużo" "drogę z magazynu do miejsca pana pracy pokonał pan w 1 minutę, a normą jest 20 sekund" ... itp
    Proponowałbym zamiast zegarka coś bardziej nowoczesnego np zaczipować wszystkich pracowników :P

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.