20.02.2021/10:35

Zmiana akcyzy na piwo wywróci branżę do góry nogami?

Jak donosi serwis wyborcza.pl, chodzi o zmianę naliczania akcyzy. Gdyby weszła w życie. średnia cena półlitrowej butelki piwa wzrosłaby z 3 do 5 zł. 

Zmiany miały by polegać na zrównaniu stawki akcyzy na wódkę i piwo. Za takim rozwiązaniem jest branża spirytusowa, bo – w ocenie jej przedstawicieli – to właśnie ją obejmuje dziś największa akcyza. 

Serwis wyborcza.pl przytacza też liczby. W cenie półlitrowej butelki wódki za 20 zł akcyza stanowi 12,55 zł. Przy takiej samej pojemności piwa za 3 zł akcyza to 0,54 groszy.

Przeciw takim zmianom występuje m.in. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Zwraca ona uwagę na to, że obecny system akcyzy powinien pozostać nienaruszony – zwłaszcza, że dopiero co (w październiku 2020 roku) wszedł podatek na nowe kategorie wyrobów akcyzowych.

Jeżeli zaś rozważano by zmiany w akcyzie w celu zwiększenia dochodów budżetowych – to należałoby wówczas zmienić strukturę sposobu obliczania tego podatku, szczególnie na wyroby tytoniowe i podnieść stawki dla wyrobów najbardziej szkodliwych (czyli np. dla tradycyjnych papierosów i dla mocnych alkoholi), utrzymując bądź zmniejszając stawki dla wyrobów mniej szkodliwych (nowatorskich wyrobów tytoniowych, płynów do papierosów elektronicznych produkowanych przez polskie MŚP oraz dla alkoholi słabych, typu piwo). 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także