14.12.2019/13:58

Zmiana przepisów. Do Europy można wwieźć tylko pięć typów owoców

Od soboty, 14 grudnia 2019 r. turyści mogą wwieźć do UE tylko pięć typów owoców. Wynika to z zatwierdzonej przez radę ministrów ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Przewidziano w niej rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów – obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników, które atakują rośliny.

- Turyści wracający z zagranicznych wojaży spoza UE muszą uważać, co przywożą. Od soboty praktycznie żadnych owoców nie można wwieźć, oprócz: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli. Nie wolno też przywozić warzyw, nasion i kwiatów - tłumaczy cytowany przez dziennik.pl Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nowością będzie możliwość wyznaczania obszarów wolnych od określonych agrofagów, co powinno ułatwić eksport towarów pozą Unią Europejską. Obszar ten będzie ustanawiał wojewoda. Ograniczenia lub nakazy obowiązujące na takim obszarze będą natomiast wynikały z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Ochrona roślin przed agrofagami ma istotne znaczenie zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Agrofagi niszczą m.in. plony, ale powodują także straty w drzewostanach. Ich zwalczanie wymaga dodatkowych zabiegów ochrony chemicznej lub działań kwarantannowych, co podnosi koszty produkcji – podaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.