09.08.2016/11:00

Zmiany w prawie pracy

Nowe zasady odwoływania się od wypowiedzenia umowy o pracę i modyfikacje związane z tworzeniem regulaminów pracy, wynagradzania oraz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – o takich m.in. zmianach w prawie pracy informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt przepisów zakłada, że firma zatrudniająca do 50 pracowników nie będzie musiała tworzyć regulaminów pracy, wynagradzania oraz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jeśli zatrudnia pracowników na podstawie kolejnych umów na czas określony, będzie wydawać świadectwo pracy niezwłocznie po złożeniu wniosku przez pracownika lub w razie zakończenia współpracy. Pracownik zyska z kolei 7 dodatkowych dni na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę – będzie ich w sumie 14, czyli tyle samo, co w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego.

Więcej w „Dzienniku Gazeta Prawna”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.