18.12.2019/10:24

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Solidarność pisze do minister pracy i szefa klubu PiS

- Ustawa chroniąca pracowników niedługo może stać się martwa - twierdzą związkowcy z NSZZ "Solidarność", mając na myśli przepisy o zakazie handlu w niedziele. Związek apeluje o uszczelnienie ustawy. Pisma w tej sprawie wysłane zostały 18 grudnia do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz do marszałka Ryszarda Terleckiego.

- Sieci, które omijają przepisy, śmieją się w twarz nie tylko swoim pracownikom, którzy po raz kolejny zostali pozbawieni prawa do niedzielnego odpoczynku i normalnego życia rodzinnego. Te sieci kpią sobie również z powagi państwa polskiego, pokazując, że ich polskie prawo nie dotyczy – mówi cytowany w komunikacie Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Bujara wskazuje wprost, że chodzi mu o takie sieci jak Żabka i Abc, których sklepy funkcjonują jako placówki pocztowe (w przypadku Abc dotyczy to na razie pojedynczych sklepów). Szef handlowej Solidarności działania owych sieci określa "obchodzeniem ograniczeń w niedzielnym handlu".

- Proceder polega na przyjmowaniu przez sklepy statusu placówek pocztowych, które zgodnie z ustawą mogą być czynne w niedziele. Dzięki umowom z firmami kurierskimi w takich sklepach oprócz zrobienia zakupów można odebrać lub nadać paczkę.  Lukę w przepisach od dawna wykorzystuje sieć Żabka. Pod koniec listopada zamiar rozszerzenia profilu działania swoich sklepów o usługi pocztowe ogłosiła również sieć Abc, a z informacji handlowej Solidarności wynika, że szykują się do tego kolejne sieci handlowe - podano w komunikacie związkowców.

Alfred Bujara proponuje dwa warianty zmian legislacyjnych. Jeden z nich to całkowite wykreślenie placówek pocztowych z listy wyjątków od zakazu niedzielnego handlu. Alternatywne rozwiązanie miałoby polegać na doprecyzowaniu, że chodzi o placówki, w których świadczenie usług pocztowych jest przeważającą działalnością.

Jak podkreśla Bujara, wyjątku dla placówek pocztowych nie było przewidzianego w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, pod którym Solidarność zebrała ponad 0,5 mln podpisów. - (Wyjątek) został dopisany w trakcie prac parlamentarnych. Od początku ostrzegaliśmy, że skutki tego rozwiązania będą opłakane i to się potwierdziło – podkreśla Alfred Bujara.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Krzycho 03.12.2020

    Kolejne dowody na nielogiczność w postępowaniu. Po co komu niedziele handlowe jak trwa pandemia i lepiej ograniczać zakupy a nie zachęcać ludzi do gromadzenia w kolejkach do sklepów czy to będą dwa dni czy jeden co za różnica przyjdzie więcej ludzi którzy innych rozrywek nie maja i czas z dziecmi w sklepach spędzają. Gonitwa trochę otworzymy i trochę zamkniemy do niczego nie prowadzi jak będziemy zachęcać otwarcie do stadnych zakupów w weekendy

  • Jendrula 18.12.2019

    Ustawa będzie martwa, tak długo jak placówki pocztowe i stacje będą mogły działać w niedzielę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.