07.11.2018/10:59

Znany konstytucjonalista: Ustawa o 12 listopada wielokrotnie łamie zasadę państwa prawnego

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj jest zdania, że przepisy i tryb pracy nad ustawą o dniu wolnym od pracy 12 listopada oznaczają wielokrotne złamanie konstytucyjnej zasady państwa prawnego. W rozmowie z serwisem gazeta.pl ekspert przekonuje, że prezydent Andrzej Duda nie może podpisać ustawy sprzecznej z konstytucją.

Prof. Marek Chmaj określił ustawę jako „kuriozalną”, przede wszystkim dlatego, że nie uwzględniono racjonalnej vacatio legis. Konstytucjonalista zwraca też uwagę, że zapowiedź prezydenta o podpisaniu ustawy, ogłoszona w trakcie procesu legislacyjnego – po zgłoszeniu przez Senat poprawek, które dopiero w dniu dzisiejszym rozpatrzy Sejm – oznacza deklarację „blankietowego” podpisania aktu prawnego, którego treści prezydent nie zna – czytamy w serwisie gazeta.pl.

Zgodnie z jednym z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, im większej liczby odbiorców dotyczy dany akt prawny, tym dłuższy powinien być okres vacatio legis. Ustawa „12 listopada” dotyczy wszystkich obywateli i podmiotów prawnych. Prof. Chmaj przyznaje, że zdarzają się sytuacje nadzwyczajne, które wymagają przyspieszenia procesów legislacyjnych, np. klęski żywiołowe. Jak jednak podkreśla z sarkazmem w rozmowie z serwisem gazeta.pl, o stuleciu odzyskania niepodległości wiadomo od 100 lat, trudno zatem uznać święto 11 listopada za klęskę żywiołową.

Zdaniem prof. Marka Chmaja w przypadku procedowania tej ustawy dochodzi do wielokrotnego złamania konstytucji, w tym jej art. 2., gwarantującego obywatelom bezpieczeństwo prawne oraz lojalność państwa wobec obywatela. Zdaniem prawnika, jeśli ustawa wejdzie w życie, główny ciężar winy spoczywał będzie na prezydencie, który czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji i nie może podpisywać sprzecznej z nią ustawy.

Czytaj więcej na stronie next.gazeta.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.