21.11.2018/09:32

Zobacz projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele!

Poznaliśmy treść projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wniesionego do Sejmu przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Kluczowe zmiany dotyczyć mają kwestii placówek pocztowych oraz pomocy w sklepie udzielanej przez członków rodziny właściciela placówki. Nie zaproponowano natomiast wydłużenia zakazu handlu na późne godziny sobotnie i poranne poniedziałkowe, na co liczyli związkowcy z NSZZ "Solidarność".

Jak czytamy w uzasadnieniu, ocena dotychczasowego funkcjonowania przepisów ustawy, dokonana także z wykorzystaniem doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy, wskazuje "z jednej strony na wysoki stopień respektowania przepisów ustawy przez przedsiębiorców, z drugiej zaś na zasadność wprowadzenia do ustawy kilku zmian". - Celem większości proponowanych zmian jest doskonalenie obowiązujących rozwiązań prawnych w zakresie ograniczenia handlu w niedziele i święta - napisano.

Kluczowa z zaproponowanych zmian dotyczy modyfikacji brzmienia przepisu zezwalającego na prowadzenie handlu w niedziele w placówkach pocztowych. Po zmianie ustawy, w niedziele będą mogły być otwarte jedynie takie placówki pocztowe, w przypadku których przeważającą działalnością jest świadczenie usług pocztowych. To oznacza, że z tego wyłączenia nie skorzystają już franczyzobiorcy sieci Żabka, a zatem aby otworzyć sklep w niedziele, będą musieli samodzielnie stanąć za ladą, ewentualnie ze wsparciem rodziny, ale bez pomocy pracowników. Otwarte w niedziele pozostaną natomiast placówki Poczty Polskiej (nieliczne, bo większość i tak działa od poniedziałku do piątku lub soboty).

- Takie doprecyzowanie przepisu jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu.  Polega ona na korzystaniu z wyłączenia spod zakazu handlu przez typowe placówki handlowe, które dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej mogą prowadzić handel we wszystkie niedziele i święta, czego nie mogłyby czynić nie mając takiego statusu, bowiem zakres działalności handlowej prowadzonej przez takie placówki nie jest objęty pozostałymi wyłączeniami spod zakazu handlu - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zdaniem autorów projektu, proponowana zmiana przepisu zapewni "możliwość korzystania z wyłączenia zgodnie z pierwotnym założeniem, wyłącznie przez typowe placówki pocztowe świadczące usługi pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe".

Kolejna proponowana zmiana zmierza do określenia kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. W dodawanym ustępie proponuje się wskazanie zamkniętego katalogu osób, członków rodziny przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, które mogłyby świadczyć nieodpłatną pomoc przy prowadzeniu handlu w niedziele i święta. W niedziele za ladą oprócz właściciela sklepu będą mogli stać: małżonek, dzieci (własne, małżonka lub przysposobione), rodzice, macocha i ojczym.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • zyga 11.03.2019

    Skoro tak zależało Ustawodawcy na rodzinie to co z rodziną prowadzącego działalność, w tygodniu pracuje na cały zegar aby zapewnić pracę pracownikowi a w niedzielę mógł pracować osobiście , Pytam gdzie czas na odpoczynek , czas dla rodziny , a juz nie wspomnę o katoliku gdzie czas na mszę, W obecnym stanie prawnym prowadzący działalność gospodarczą jest niewolnikiem ,a wiadomo niewolnik nie posiada praw a tylko obopwiązki

  • Janosik 27.11.2018

    Na takich zakazach polega polityka popierania małych polskich firm. Chcesz pracować z synową lub zięciem to rząd ci mówi nie lepiej idź po zapomogę. Wtrącanie się do tego kto z rodziny może pomóc tego nawet nie było za dawnych czasów, a co związki zawodowe mają do spraw rodzinnych kto komu pomaga. A już szczytem hipokryzji jest wyłączanie z pomocy syna który jest w firmie zatrudniony bo już nie jest dzieckiem tylko pracownikiem, lepiej aby nie pomagał jak jemu rodzice na co dzień pomagają, lepiej żeby nie płacić podatków od jego wynagrodzenia i nie płacić składek zus-u bo po co ma mieć emeryturę. Gratuluję pomysłów. A wszystko w kraju w którym można wybierać sobie miejsce pracy, a do handlu trafiają coraz częściej obcokrajowcy. A może to ma być jak w kawale jak z kozą, ale dla ludzi którzy utrzymują się z pracy w handlu nie jest to śmieszne.

  • Goal 21.11.2018

    Proponuję PISowi aby dodał w tej czy innej ustawie zakaz korupcji dla "patriotów" (zwłaszcza tych spod znaku jedynej słusznej i partii i jej jedynego, najbardziej oświeconego wodza), zakaz wysyłania "prawdziwych patriotów" na dobrze płatne posady do Unii i Banku Światowego oraz zakaz mówienia prawdy przez opanowane przez PIS media niby "publiczne" (niech będzie w końcu ustawa , która to nakaże, teraz chyba kłamią niezgodnie z prawem bo przecież mają pracować jako rzetelni dziennikarze )

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.