04.12.2018/13:47

ZPP chce wstrzymania prac nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie prac legislacyjnych do czasu sporządzenia rzetelnej oceny skutków regulacji ex post obowiązującej już ustawy. Zdaniem organizacji, można to zrobić nie wcześniej niż po roku jej funkcjonowania regulacji.

W obszernym Memorandum przedsiębiorcy zrzeszeni w ZPP podkreślają, że ustawa została wprowadzona w trybie ekspresowym, bez rzetelnej  Oceny Skutków Regulacji. Nowelizacja ustawy procedowana jest jeszcze szybciej – nie tylko bez OSR, ale ze "świadomym i celowym" pominięciem sejmowej Komisji Gospodarki.

ZPP jest zdania, że ustawa o zakazie handlu w niedziele miała chronić interesy małych polskich firm, a tymczasem jej beneficjentem stały się międzynarodowe dyskonty, które mogą sobie pozwolić na ogromne kampanie promocyjne i reklamowe kształtujące zmiany zakupowe Polaków. W efekcie, mały polski przedsiębiorca nie tylko traci na zakazie handlu w niedziele, ale osiąga również mniejsze obroty w piątki i soboty.

„Rząd musi się zdecydować co chce osiągnąć – czy zagwarantować pracownikom wolne niedziele, czy po prostu ograniczyć handel. To pierwsze można osiągnąć poprzez zmianę kodeksu pracy. Można zagwarantować wszystkim pracownikom, bez względu na branże w których pracują, dwie lub nawet trzy wolne niedziele w miesiącu. Można ich też lepiej wynagradzać za pracę w tym czasie.” – czytamy w memorandum.

Autorzy Memorandum domagają się, by ograniczenie handlu w niedziele obejmowało także koncerny paliwowe, które w niedziele bez handlu zwiększają sprzedaż kosztem małych i średnich sklepów. Ironizują z goryczą, że „zamiast koncentrować się na skutkach gospodarczych obowiązującej ustawy, inicjatorzy jej nowelizacji koncentrują się na definiowaniu kto jest, a kto nie jest rodziną właściciela sklepu. Wg inicjatorów brat właściciela, nie jest rodziną.”

ZPP za "zdumiewającą" uważa próbę wykluczenia franczyzobiorców z kręgu przedsiębiorców, co zdaniem organizacji "świadczy o całkowitym braku zrozumienia, jak funkcjonuje handel".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.