23.07.2020/20:19

ZPP: Podatek cukrowy powinien zaczekać do 2023 roku

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował swoje stanowisko w związku z ponownym planem wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Domaga się on przełożenia daty wprowadzenia nowej daniny, a także sprzeciwia się sposobowi procedowania zmian.

„Związek Przedsiębiorców i Pracodawców konsekwentnie sprzeciwia się wprowadzaniu jakiegokolwiek rodzaju danin o charakterze sektorowym. Uważamy, że jedną z kluczowych cech systemu podatkowego powinna być powszechność, podczas gdy nakładanie dodatkowych obciążeń na arbitralnie wybrane branże gospodarki uznajemy za niemożliwe do zaakceptowania. Mając na uwadze powyższe, w dalszym ciągu jednoznacznie negatywnie oceniamy koncepcję podatku cukrowego” – czytamy w oświadczeniu ZPP.

Przedsiębiorcy podkreślają, że są tym bardziej krytyczni wobec nowej daniny ze względu na pandemię koronawirusa. Podkreślają, że wiąże się ona z szokiem ekonomicznym, ale w skutek podjętych działań przez rząd, a także dzięki wytężonej pracy przedsiębiorców, polskiej gospodarce udaje się przejść przez ten kryzys w nienajgorszej kondycji, w porównaniu do innych krajów europejskich. 

„W przypadku branży napojowej można mówić o bardzo poważnych stratach wynikających z kilkudziesięcioprocentowych spadków obrotów, przede wszystkim w hotelach i restauracjach. Sektor jest w tej chwili zdominowany przez niepewność – nie wiadomo, czy jesienią przyjdzie druga fala zachorowań, i czy ponownie trzeba będzie próbować przetrwać w warunkach skrajnie obniżonego popytu” – dodaje ZPP.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaznacza, że w związku z poniesionymi przez biznes stratami, nie uda się ich odrobić do stycznia 2021 roku, kiedy nowy podatek miałby zacząć obowiązywać. Dlatego ZPP postuluje, aby przełożyć jego wprowadzenie na 2023 rok.

Branża zwraca też uwagę na sposób wprowadzania zmian w prawie.

„Nie sposób nie odnieść się do trybu, w którym proponuje się tak szybkie wprowadzenie podatku cukrowego w okresie odbudowy gospodarki po epidemii, ponieważ jest on niemożliwy do zaakceptowania z punktu widzenia zasad prawidłowej legislacji. Projekt ustawy (…) wrócił do Sejmu w połowie marca bieżącego roku, wraz z uchwałą Senatu, w której izba wniosła o odrzucenie ustawy w całości. Sejm nie rozpatrzył wniosku Senatu, zaś przewidziany w projekcie ustawy termin wejścia w życie przepisów już minął. Na tym etapie procesu legislacyjnego niemożliwe jest wprowadzanie poprawek do projektu. Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (…) zaproponowano wprowadzenie do projektu ustawy poprawki nowelizującej nieuchwaloną ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Praktyka stosowania tego rodzaju „wrzutek” w trakcie prac komisji nad zupełnie osobnym projektem, jak i proponowanie zmian w jeszcze nieuchwalonej ustawie, jest niemożliwe do zaakceptowania” – argumentują przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • LOLO29 23.07.2020

    Wybory się skończyły to można poszaleć z nowymi podatkami.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także