05.08.2021/16:02

ZPP uderza w sieci Auchan i Carrefour - pokazuje, jak niski płacą w Polsce CIT

Zaledwie 0,004 proc. przychodów w przypadku Auchan i 0,16 proc. przychodów w przypadku Carrefour Polska wyniósł zapłacony przez te podmioty w naszym kraju podatek CIT za lata 2015-2019, wynika z zestawienia przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja stoi na stanowisku, że agresywna optymalizacja podatkowa, generująca lukę CIT, powoduje, że "obciążenia podatkowe, które pierwotnie miały zostać poniesione przez zagraniczne korporacje, zostają przerzucone na polskich podatników oraz rodzime firmy".

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

2 komentarze

 • anonim 06.08.2021

  CIT jest podatkiem, który płaci się od dochodu, a nie przychodu. Dochód to różnica między osiągniętymi przychodami i poniesionymi kosztami.
  W przypadku np. Carrefour okazuje się, że CIT zapłacony za 2019 rok wynosił 19% dochodu osiągniętego w tym roku. Podstawowa stawka CIT to właśnie 19%.
  Przygotowują tego typu materiał należałoby najpierw pogłębić wiedzę na temat mechaniki CIT i dostępnych przepisami prawa ulg i zwolnień. Ponadto dużo bardziej miarodajnym wskaźnikiem porównawczym byłyby kwoty całkowitych obciążeń podatkowych poniesionych przez podatników oraz całkowita stopa opodatkowania. Wskaźniki te odnoszą się do wszystkich podatków i opłat wnoszonych przez podatników do budżetu państwa (CIT, VAT, akcyza, opłaty środowiskowe, itd.) z perspektywy podatnika jak i płatnika.
  Dla zainteresowanych wklejam link do publikacji MF dot. danych największych podatników CIT. Na liście znajdują się ponad 2 800 podmiotów. Wspomniany Carrefour zajmuje 37 lokatę i jest o kilka oczek wyżej niż np. w 100% polskie PSE.

 • Dorota 06.08.2021

  Francuzy wiedzą jak unikać podatków.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także