03.04.2018/14:01

ZT Kruszwica ma ponad 41 mln zł zysku za zeszły rok

Wiodący przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych ZT Kruszwica osiągnął w zeszłym roku zysk netto na poziomie 41,6 mln złotych. – Na wynik finansowy w znacznej mierze wpływ miała sytuacja na krajowym rynku nasion rzepaku i oleju surowego, produkcja żywca, a także zmieniające się trendy na rynkach detalicznych, szczególnie na rynku margaryn konsumenckich w Polsce – komentuje Wojciech Jachimczyk, prezes ZT Kruszwica.

W następstwie niskiej produkcji rzepaku w 2016 roku (ok. 2,2 mln ton), w pierwszej połowie 2017 roku deficyt rynkowy nasion był szczególnie odczuwalny, dlatego w celu zabezpieczenia realizacji zawartych kontraktów sprzedaży ZT Kruszwica posiłkowała się importem nasion rzepaku z innych krajów Unii Europejskiej. – Pozwoliło to na utrzymanie produkcji na wymaganym poziomie, jednak dodatkowy koszt transportu importowanych nasion znacznie obniżył poziom marż przetwórczych, co miało negatywny wpływ na wynik osiągnięty przez grupę w pierwszej połowie roku – zaznacza Wojciech Jachimczyk w liście do akcjonariuszy.

Dodaje, że zeszły rok w całej Europie był okresem dalszego pogarszania się koniunktury w branży bio-paliwowej, co w znacznym stopniu wpłynęło na ograniczenie marż na przerobie rzepaku w całej Unii Europejskiej. – Z perspektywy rynku polskiego, miniony rok przyniósł poprawę na rynku oleju rzepakowego. Dzięki niemal całkowitej eliminacji nadużyć z tytułu podatku VAT, wzrosło zapotrzebowanie na olej surowy ze strony przemysłu bio-paliwowego, przy równoczesnej poprawie struktury cen sprzedaży oleju. Równocześnie na rynku odczuwalna była znaczna nadwyżka mocy rafinacyjnych, co istotnie ograniczyło rentowność sprzedaży olejów rafinowanych luzem – podkreśla prezes ZT Kruszwica.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.