08.08.2018/13:10

ZUS masowo kontroluje zwolnienia lekarskie

W I połowie br. ZUS przeprowadził 241 tys. kontroli w sprawie zwolnień lekarskich - pisze gazeta.pl. Około 15 tys. osób straciło przez to świadczenia.

Jak podaje portal, rok temu w tym samym okresie świadczenia straciło 10,5 tys. osób. Dzięki kontrolom wstrzymano wypłaty 12,6 mln złotych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku kwota ta wyniosła 6,9 mln złotych.

ZUS przypomina, że oprócz sprawdzania zasadności przebywania na zwolnieniu lekarskim, pod lupą kontrolerów jest m.in. terminowe przekazywanie dokumentów. Jeśli dojdzie do przekroczenia 7-dniowego terminu, wtedy ZUS obniża świadczenie o 25 proc. Przykładowo, w I połowie roku przez opóźnienia ZUS obniżył świadczenia o 2,1 mln złotych.

ZUS zdradził również, że osoby do kontroli wybierane są m.in. po zgłoszeniach od pracodawców lub współpracowników osób, które pomimo zwolnienia wyjeżdżają na wakacje i wrzucają zdjęcia na portalach społecznościowych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xxl 09.08.2018

    Proszę na pierwszym miejscu kontrolować panie w ciąży, przesiadujące w "zagrożonej ciąży" w centrach handlowych na kawce i hamburgerze oraz panów w sile wieku, którzy idą na zwolnienie, a potem hop! do Niemiec kłaść kafelki.
    Mam dość płacenia podatków na nierobów i oszustów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.