21.03.2020/15:58

ZUS zatrzymany na 3 miesiące. Koszty: 13 mld zł miesięcznie. Rząd zapowiada pomoc przedsiębiorcom i samozatrudnionym

Wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r., będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące - zapowiedział w sobotę prezydent. Dodał, że wszystkie dotychczasowe metody ratowania rynku pracy kosztować będą 13 mld zł miesięcznie.

Dotychczas w pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców przewidywano jedynie m.in. odsunięcie płatności ZUS czy rozłożenie składek na raty. Po sobotnim spotkaniu z premierem, minister rozwoju, prezes ZUS i prezes BGK prezydent poinformował, że zastanawiano się nad postulatem przedsiębiorców dotyczącym zwolnienia z płacenia składek ZUS.

- Po długiej dyskusji ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. - poinformował prezydent.

- Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia – potwierdził wcześniejsze zapowiedzi Andrzej Duda. - Chcę zaznaczyć, że jeżeli ten program będzie realizowany, jest to więcej niż zaproponowano przedsiębiorcom i pracownikom na Węgrzech, gdzie to rozwiązanie ma charakter branżowy, a u nas będzie powszechne - dodał.

- Nie będzie nam wszystkim łatwo. Nie będzie łatwo rządzącym, żeby zrealizować ten program. Nie będzie łatwo przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom. Koszty tej sytuacji dotkną nas wszystkich, ale mam nadzieję, że podołamy temu niebezpieczeństwu, z którym stykamy się dzisiaj. (...) Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie dalej. Chociaż wszyscy mówią, że skutki dla światowej gospodarki - niestety, także i naszej będą dramatyczne. Ale my musimy czynić wszystko, aby wspólnie poradzić sobie z tym problemem teraz i na przyszłość - przekonywał prezydent.

PAP

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Michaś 23.03.2020

  Widać jak pis i Duda bezwzględnie wykorzystują tragedię Polaków do lansowania prezydenta, który wiele razy mówił, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków. PIS nie ma żadnych skrupułów co do wyborów 10 maja ale większość Polaków już wie, że jak Duda zostanie prezydentem to będzie to koniec demokratycznej Polski.

 • Damiam 23.03.2020

  Jestem na samozatrudnieniu zarobiłem w lutym 6500zl teraz bede mial 4 tys z czego zapłacę ZUS 1430zl księgowa, podatek wiec co mam isc i oddać 750zl zeby mnie zwolnili z zusu? Troche bez sensu te 50% bo większość wykaże przychód ok 60%

 • Sj 21.03.2020

  Prezydent powiedzial "samozatrudnieni mikroprzedsiębiorcy" nie użył "i". To ogromna różnica. A poza tym ogromna wiekszosc walczyła do jeszcze w tym tygodniu zeby wyciagnać jak najwięcej nim wszystko definytywnie stanie więc wykażą 55-60% obrotów z lutego. Lipa tak na prawdę zaczęła się 18-19 marca.

 • Kathrina3 21.03.2020

  Duda przed wyborami jak Putin, stał się jednoosobowo rządem?
  Ogłupianie Polaków jak widać trwa.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.