24.02.2020/13:50

Związki zawodowe i przewodnicząca KE za europejską płacą minimalną. Będzie nowa dyrektywa?

„Solidarność” poinformowała na łamach Tygodnika Solidarność, że 80 proc. central związkowych zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych opowiedziało się za europejską płacą minimalną. „Solidarność” pochwaliła się, że to jej duży sukces, bo udało jej się skupić wokół siebie do tego przedsięwzięcia największe centrale Europy Środkowo-Wschodniej. „Dzisiaj EKZZ reprezentujący ponad 60 mln pracowników ma pełny mandat, by na forum Komisji Europejskiej zabiegać o nową dyrektywę” – zapowiedział związek.

W głosowaniu korespondencyjnym, które zakończyło się w piątek o północy, ponad 80 proc. z ponad 500 central związkowych zrzeszonych w EKZZ opowiedziało się za zobowiązaniem Konfederacji i jej przewodniczącego Luci Visentininiego  do podjęcia działań na rzecz dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej. „Taką dyrektywę zapowiedziała nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen” – poinformowała „Solidarność”.

- To wielki sukces „Solidarności”. Udało nam się przekonać nie tylko największe związki zawodowe z naszego regionu, ale też skutecznie lobbować wśród pozostałych organizacji – skomentował szef związku, Piotr Duda.

Przeciwne dyrektywie były centrale związkowe z krajów skandynawskich i Słowacja, które lobbują za innymi rozwiązaniami. Takiemu podejściu sprzeciwiła się „Solidarność”. W listopadzie ub. roku z jej inicjatywy 24 największe centrale związkowe Europy Środkowo-Wschodniej stworzyły wspólny front wspierając władze EKZZ do zabiegania o nową dyrektywę o płacy minimalnej.

- Jeśli uda się przeforsować dyrektywę o europejskiej płacy minimalnej, będzie to wielki krok do ujednolicenia unijnego rynku pracy – zapowiedział przewodniczący „Solidarności”. Przypomniał także, że obok swobody przepływu kapitału, swobody działalności gospodarczej, w Unii Europejskiej musi działać także jednolity rynek pracy.

Zapowiadana przez Komisję Europejską dyrektywa przewiduje w pierwszej kolejności wprowadzenie zasady, że płaca minimalna musi wynosić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia danego kraju.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • HK 25.02.2020

  Czy się stoi, czy się leży...? I w Niemczech i w Polsce to samo?

 • dar 25.02.2020

  "Obwieszczenie
  Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
  z dnia 19 lutego 2020 r.
  w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
  w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2020 r.
  ...ogłasza się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2020 r. wyniosło 5282,80 zł"
  Minimalna 2020r.: 2600, co stanowi 49% z kwoty 5282,80. Wynika z tego, że postulat Solidarności jest w zasadzie zrealizowany. Mam rację?

 • D. 25.02.2020

  Ale jaja...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.