20.10.2020/12:07

Związkowa Alternatywa: proponujemy otworzyć sklepy w niedziele, podnieść płace, refundować środki higieny

Przewodniczący związku, Piotr Szumlewicz, poinformował we wtorek, że Związkowa Alternatywa ze zrozumieniem podchodzi do wniosku części organizacji handlu o otwarcie dużych sklepów i galerii handlowych w niedziele. Jednak zauważył, że perspektywa pracodawców nie uwzględnia pogarszającej się sytuacji pracowników i nie wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom.

„Obowiązująca ustawa o handlu w niedziele jest dziurawa, niespójna i źle napisana. W praktyce zakaz handlu w niedziele dotyczy jedynie największych placówek, w których sytuacja pracowników jest o wiele lepsza niż w tych mniejszych, a ceny produktów są niższe. Ponadto, zgodnie z corocznymi raportami Państwowej Inspekcji Pracy, w dużych placówkach handlowych w znacznie większym stopniu niż w małych sklepach są przestrzegane przepisy BHP, co jest szczególnie istotne w dobie epidemii” – poinformował Szumlewicz w wydanym komunikacie. 

Dlatego Związkowa Alternatywa dopuszcza otwarcie dużych sklepów i galerii handlowych w niedziele, jednak pod warunkiem, że pracownicy za pracę w tym dniu będą otrzymywać 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie. „Pracodawcy, którzy nie chcieliby płacić wyższych stawek, nie otwieraliby swoich sklepów w niedziele. Oczywiście takie rozwiązanie nie mogłoby oznaczać wydłużenia tygodniowego i miesięcznego czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że przepisy dotyczące limitów czasu pracy również w większym stopniu są przestrzegane w dużych placówkach handlowych niż w małych sklepach” – zauważa Szumlewicz.

„Wiemy, że obecnie sytuacja wielu firm, nie tylko w handlu, jest trudna, a restrykcje związane z epidemią koronawirusa wiążą się z dodatkowymi kosztami. Dlatego uważamy, że rząd powinien wprowadzić refundację środków higieny dla wszystkich placówek handlowych. Dotyczyłoby to tak rękawiczek i maseczek, jak też środków dezynfekcyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu spadłyby koszty dla właścicieli sklepów, a wsparcie ze strony państwa przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa dla pracowników i klientów” – podkreśla przewodniczący Związkowej Alternatywy.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pracownik 20.10.2020

    "pracownicy za pracę w tym dniu będą otrzymywać 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie"===== Już to widzę :) Zostawcię tym biednym pracownikom supermarketów bodajby jeden pewny dzień wolny w tygodniu!
    Czy, może, lepiej przenieśmy przedszkola do Biedronek, szkoły - do Lidla, a przychodnie -do Netta? Przecież tam sięnie choruje :)))

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także