28.01.2020/11:41

Związkowcy do Tesco: Warunki wypłaty świadczeń zwalnianym pracownikom są krzywdzące

Według związkowców z NSZZ "Solidarność" w Tesco Polska, opracowane przez sieć handlową zasady zwalniania pracowników - a konkretnie, wypłaty dodatkowego świadczenia dla osób tracących pracę - są krzywdzące. Strona związkowa wezwała zarząd Tesco "do zaprzestania działań, które w opinii organizacji są sprzeczne z obowiązującym prawem oraz zasadami współżycia społecznego".

W piśmie skierowanym 24 stycznia przez związkowców do zarządu Tesco Polska napisano, że konflikt dotyczy zasad przyznawania dodatkowego świadczenia dla pracowników Tesco, którzy stracą pracę w ramach zwolnień grupowych. Chodzi o dodatkowe świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto. Wypłata pieniędzy obwarowana jest jednak szeregiem warunków.

Tesco zastrzegło, że dodatkowe świadczenie przysługiwać będzie dla pracowników zatrudnionych w placówkach pracodawcy, sklepach oraz biurach zostanie wypłacone pod warunkiem świadczenia pracy w okresie od 10 października 2019 r. do dnia rozwiązania umowy, z zachowaniem 100-proc. obecności w pracy.

100-procentowa obecność oznacza pracę "zgodnie z grafikiem albo planem pracy, wliczając zaplanowany w planie urlopowym urlop wypoczynkowy, opiekę na dziecko oraz urlop na żądanie zgłoszone na 7 dni wcześniej" oraz czas wolny w związku z transplantacją tkanek, organów, szpiku lub komórek krwiotwórczych.

Wskazano ponadto, że "zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę lub udzielenie urlopu wypoczynkowego po zawarciu porozumienia o rozwiązaniu umowy nie obniża poziomu obecności pracownika w pracy, chyba że (...) pracownik nie będzie w ogóle świadczył lub wykonywał pracy pomiędzy 10 października 2019 r. a dniem rozwiązania umowy".

Oprócz tego 100-procentową obecność w pracy wykluczają nieobecności nieplanowane, takie jak np. zwolnienia lekarskie dla pracownika, na opiekę na dziecko lub innym członkiem rodziny, zwykła nieobecność nieusprawiedliwiona, albo nawet nieobecność usprawiedliwiona. To samo w przypadku wykonywania badań lekarskich po powrocie do pracy po długotrwałej nieobecności.

Według związkowców, powyższe zasady są "sprzeczne z Kodeksem pracy oraz z zasadami współżycia społecznego" oraz "dyskryminują pracowników nieobecnych z przyczyn od nich niezależnych", takich jak zwolnienia chorobowe, czy urlop na żądanie zgłaszany bez wyprzedzenia 7-dniowego. - Zasadą jest, że taki urlop przysługuje w sytuacjach losowych i nieplanowanych - grzmią związkowcy. Odnośnie nieobecności spowodowanej poddaniu się badaniom wskazują, że obowiązek badań wynika "z przepisów prawa" i "jest w ogóle niezależny od woli pracownika w jakikolwiek sposób".

- Nadto, takie uregulowanie w widoczny sposób ma na celu zabezpieczenie interesu pracodawcy: wymuszenie 100-procentowej frekwencji pracy, nie zaś dodatkowe zabezpieczenie interesu pracownika tracącego zatrudnienie nie z własnej winy, czemu przede wszystkim winny służyć dodatkowe odprawy - uważa komisja zakładowa NSZZ "Solidarność".

- Wzywamy zarząd Tesco do uwzględnienia postulatu (...) a tym samym wycofania się z zasad, na których wypłacane są dodatkowe świadczenia dla pracowników, którzy tracą pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy - dodają związkowcy.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • mniej niż zero 29.01.2020

  jakim prawem odprawy???!!!
  Na salach outsorcing, kasjerki z Ukrainy na umowie zleceniu lub też poprzez agencję.
  W POK bawią się telefonami a im wyższe stanowiska tym większe leserstwo. Mieliście dobrą pracę przez tyle lat!!! Upadek tesco jest przez ludzi przyspawanych od lat do stołków. Teraz wiekszość na zwolnieniach i podobno już pierwsze oskarżenia o mobbing. Jesteście bezczelni. Biedactwa, wcale was nie żałuję

 • Kosmos 29.01.2020

  Oni sa w tych związkach oderwani od rzeczywistości... chronic nierobow najlepiej tylko... tesco w cale nie musi dawac bonusu do odprawy, a daje na jasnych zasasach... to zle??? Jakby nie dawalo pewnie tez by zwiazkom nie pasowalo.. to o co tym zwiazkom chodzi.. mysle ze one same nie wiedza

 • Darlosu 29.01.2020

  Moja szefowa dając mi wypowiedzenie powiedziała tylko nie bądź egoistą ustalając grafik na ostatnie dni mojej pracy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.