03.06.2020/18:50

Związkowcy oburzeni pomysłem zamrożenia płacy minimalnej

Z oburzeniem przyjmujemy propozycje organizacji pracodawców, by zamrozić płacę minimalną w przyszłym roku na poziomie 2600 zł – mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Roczny poziom inflacji wciąż przekracza 3 proc., a ceny żywności wzrosły w ciągu ostatniego roku o blisko 8 proc. – Zamrożenie płacy minimalnej oznaczałoby zatem spadek realnych płac najgorzej opłacanych pracowników i wzrost skali ubóstwa wśród osób pracujących – wskazuje Piotr Szumlewicz.

– W czasie kryzysu kluczowym wyzwaniem państwa jest przeciwdziałanie spadkowi płac i ograniczenie ubóstwa. Dlatego uważamy, że płaca minimalna powinna rosnąć. Przypominamy, że jeszcze kilka miesięcy temu prezes partii rządzącej, Jarosław Kaczyński obiecywał, że w 2021 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3000 zł. Była to jedna z kluczowych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, która zyskała aprobatę wielu pracowników. Odejście od tego rozwiązania odbierałoby wiarygodność partii rządzącej i oznaczałoby naruszenie zasad dialogu społecznego – podkreśla przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Dodaje, że jeżeli rząd widzi przeszkody na drodze do realizacji swoich obietnic, to powinien przyjąć pakiet rozwiązań, które ułatwiłyby realizację ważnej obietnicy. Mogłoby to być na przykład podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Szmulewicz zaznacza, że w czasie kryzysu istotne jest, by zachować dynamikę popytu wewnętrznego i poziom konsumpcji. – Obniżanie płac niewątpliwie przyczyniłoby się do pogłębienia negatywnych zjawisk na rynku pracy i gospodarce. Dlatego apelujemy do rządu o realizację obietnic wyborczych i podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku do 3000 zł brutto – akcentuje.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Gaga 03.06.2020

    Gospodarka przez kryzys cofnie się o kilka lat ale oczywiście pensje mają wrosnąć

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.