19.05.2020/20:30

Związkowcy: Otworzyć sklepy w niedziele i zapłacić pracownikom 2,5 razy wyższe wynagrodzenie

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa uważa, że hipermarkety i galerie handlowe mogłyby być otwarte w niedziele, ale pracownicy za pracę w tym dniu powinni otrzymywać 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie.

– Naszym zdaniem epidemia i związany z nią kryzys gospodarczy powinien zostać wykorzystany do większej stabilizacji zatrudnienia, a rząd powinien podjąć szereg działań, by realne płace nie uległy obniżeniu. Jednocześnie uważamy, że warto obecnie przyjmować rozwiązania, które będą się sprawdzać również po zakończeniu epidemii – uzasadnia Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Jak tłumaczy, niedziela dla większości Polaków i Polek jest dniem wolnym od pracy. Z drugiej strony pracownicy wielu branż w tym dniu ciężko pracują, zazwyczaj nie otrzymując za tę pracę żadnych dodatkowych środków pieniężnych.

– Uważamy, że w zamian za utratę dnia wolnego od pracy powinni mieć godny ekwiwalent płacowy. Dlatego domagamy się, aby za pracę w niedziele pracownicy otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie. Nasza propozycja dotyczy nie tylko handlu, ale całej gospodarki, a zatem wyższe stawki powinni otrzymywać między innymi pracownicy gastronomii, ochrony czy służby zdrowia, którzy już dziś pracują w niedziele – dodaje Piotr Szumlewicz.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Marta 18.11.2020

    Oczywiście ze powinno być wiecejmplcone za nIedziele ! Niedziela jest dla rodziny a noe żeby w galeri siedzieć

  • cemur 23.05.2020

    dlaczego solidanosc sie tak rzuca jesli chodzi o handel w niedziele to byl wielki blad zesmy na nich glosowali nigdy wiecej nie isc za nimi. maja sie dobrze zarabiaja a reszta ludzi ich nie obchodzi ,sklepy male pozamykali nabudowali biedronek i innych marketow a tez nie sa tanie i co z tego ludzie maja . nic a wlasciciele tych marketow tylko sie bogaca.

  • Ob serwator 19.05.2020

    Żałosne: 26 dni urlopu, 33 dni chorobowego, 2 dni na żądanie, 500 dla rodziców, 1000 na wakacje, minimalna 3150 kosztów dla pracodawcy. Opamiętajcie się. Idzie kryzys, za chwilę takimi zachciankami wszyscy będziemy bezrobotni

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.