08.04.2021/16:55

Związkowcy z Auchan apelują o dodatkową premię za pracę w trudnych warunkach

Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność zwróciła się do zarządu Auchan Polska z wnioskiem o wprowadzenie dodatkowej płatnej przerwy oraz premię 1000 zł brutto w skali miesiąca
za pracę w trudnych warunkach.
 

W piśmie do zarządu Auchan Polska, związkowcy powołują się na przykład nauczycieli, którzy jako osoby wykonujące zawód podwyższonego ryzyka zachorowania na Sars-cov-2 zostali wyposażeni w dodatkowe zabezpieczenie jakim było zaszczepienie tej grupy zawodowej w uprzywilejowanej kolejności. Pomimo tych zabezpieczeń placówki oświatowe oraz grupa zawodowa nauczycieli przeszła na zdalne wykonywanie swojej pracy.

„Niestety, pomimo starań NSZZ Solidarność oraz prezesa POHiD do chwili obecnej pracownicy handlu nie zostali zaszczepieni, a przecież duża ich część pracuje w sklepach spożywczych, które przez swoją charakterystykę są ostatnimi miejscami o tak dużym ryzyku zakażenia się wirusem COVID-19 bez nadzwyczajnego traktowania tej grupy zawodowej” – czytamy w piśmie. 

Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność zaznacza również, że po stronie pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia adekwatnych środków zabezpieczeń oraz warunków pracy. 

„Niestety osoby zatrudnione w Auchan Polska zgłaszają pogorszenie warunków pracy. Jednocześnie stwierdzamy, że wiele z postulowanych przez NSZZ Solidarność rozwiązań nie zostało wprowadzonych przez pracodawcę w życie. Zamiast wprowadzenia dodatkowej płatnej przerwy pracowników mamy przykłady faktycznego skracania czasu na przerwę. Taki stan rzeczy spowodowany jest przez przerzucenie czasu dotarcia do wyznaczonych pomieszczeń socjalnych na pracownika. W rzeczywistości po dotarciu na stołówkę, osoba która wykonuje pracę fizyczną w maseczce ochronnej, co sprawia że jest ona dużo bardziej uciążliwa, ma czas na odpoczynek znacznie bardziej ograniczony. Przykładów można wymieniać wiele, jednak one wszystkie powodują, że uciążliwość oraz wysiłek wkładany w wykonywaną pracę jest coraz większy” – podkreślają związkowcy. 

I proponują zarządowi posłużyć się rozwiązaniami, które już funkcjonują w niektórych sieciach handlowych. 

„Wnioskujemy o wprowadzenie premii dla osób wykonujących pracę w tym trudnym okresie. Proponujemy, aby premia była przyznawana i naliczana w trzech częściach za okres od 1 do 10-go dnia miesiąca, od 11 do 20-go dnia miesiąca, i od 21 do ostatniego dnia miesiąca dając łączną kwotę 1000 zł brutto w skali miesiąca” – napisano w piśmie. 
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • bgt 09.04.2021

    Te premie z kosmosu pewnie chcą osoby piszące na wszelkich social mediach jak to oni są na pierwszej linii frontu jak medycy xD

  • adam 09.04.2021

    W tych związkach to jacyś idioci są, przerwa wam się należy 15 minut według kodeksu, a gdzie te pomieszczenia dodatkowe niby są? W innym mieście, że trzeba dodatkowego czasu na dotarcie? Wolne żarty..

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także