15.11.2020/08:08

Związkowcy z Biedronki chcą testów na koronawirusa na koszt pracodawcy [TYLKO U NAS]

Trzy organizacje związkowe działające w Jeronimo Martins Polska wniosły do pracodawcy o testowanie pracowników Biedronki na koszt pracodawcy oraz objęcie pracowników pełnopłatną kwarantanną.

Związki zawodowe pracowników sieci Biedronka wskazują, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek ograniczenia ryzyka. Według nich, konieczne jest zastosowanie środków, które pozwolą na zmniejszenie prawdopodobieństwa narażenia na SARS-CoV-2.

„Z docierających do nas sygnałów oraz obserwacji wynika, że osoby mające bezpośredni kontakt z zarażonymi nie są informowane o tym fakcie, co może powodować kolejne zakażenia i nieprzerwanie łańcucha zakażenia. Prawdopodobne jest, że cześć pracowników może nieświadomie zarażać innych pracowników sklepu/magazynu lub swoich najbliższych i osoby postronne” – czytamy w piśmie związkowców do zarządu Jeronimo Martins Polska.

Przewodniczący związków zawodowych wskazują, że zgodnie z polskim prawem obowiązki dotyczące zapewnienia osobom pracującym bezpieczeństwa i ochrony i ochrony zdrowia spoczywają na pracodawcy i przedsiębiorcy. „Wśród działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracujących podejmowanych przez pracodawcę działaniem podstawowym jest dokonanie przez niego właściwej oceny ryzyka zawodowego oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. W związku z epidemią COVID-19, w zakładach pracy, poza występującymi dotychczas zagrożeniami, pojawiło się nowe zagrożenie powodowane przez koronawirusa. Pracodawca biorąc powyższe na wzgląd, powinien w naszej ocenie, podjąć działania zmierzające do ograniczenia ryzyka związanego z narażeniem na ten czynnik biologiczny. Zastosowane przez pracodawców i przedsiębiorców środki zapobiegawcze powinny gwarantować, że wykonanie pracy nie większa prawdopodobieństwa zarażenia pracowników koronawirusem” – informują.

W dalszej części pisma do zarządzających siecią sklepów Biedronka związkowcy piszą, że w ich ocenie jednym działań ograniczających ryzyko zakażenia jest niezwłoczne informowanie pracowników bezpośrednio narażonych, dodatkowo izolacja oraz testowanie przez pracodawcę lub przekierowanie na pełnopłatną kwarantannę, aby przerwać łańcuch zakażeń.

Ponadto przedstawiciele związków zawodowych piszą o konieczności podawania informacji przypominających o stosowaniu środków odkażających, prawidłowym noszeniu maseczki i częstej dezynfekcji rąk oraz stanowisk pracy.

„Zasadnym jest także wprowadzenie obowiązku pomiaru temperatury ciała przed podjęciem pracy w celu wyeliminowania z zespołu osoby z podwyższoną te która może być zakażona covid-19 w następstwie i w następstwie rozprzestrzeniać chorobę na innych pracowników oraz klientów” – czytamy w liście.

W piśmie do zarządu JMP zwrócono uwagę na jeszcze jeden czynnik ryzyka: „Wysoce niebezpiecznym w obecnej sytuacji jest delegowanie pracowników pomiędzy sklepami, co zdarza się często (takie otrzymujemy wiarygodne informacje)”.

Pod dokumentem podpisali się przewodniczący trzech organizacji związkowych: Organizacja Zakładowa nr 922 NSZZ „Solidarność” w JMP S.A., Komisja Zakładowa Solidarność-80 w JMP S.A. i KM WZZ „Sierpień 80” w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • klijent 17.11.2020

  Wreszcie związkowcy się obudzili! Czy ktoś słyszał,aby zamknięto jakąś biedronkę z powodu zakażenia pracownika/a pracuje Ich ok.60 tyś/ w tym sklepie? Nikt? Tam jest zakaz mówienia o tym wśród pracowników. jedyne co zrobią to ozonowanie sklepu i do roboty! Czy sanepid w tym kraju wszystkich traktuje jednakowo? Prywatne sklepy i załoga są poddawane kwarantannie ,a molochy tylko biznes robią. tam szukajcie przyczyn rozprzestrzeniania się wirusa. Czy tam ktoś sprawdza ile osób jest w sklepie? No cóż! Święte krowy dyskonty!!

 • Maxx 15.11.2020

  Gdzie się kończy? W jakim świecie ty żyjesz. Powinni przynajmniej robić testy antygenowe. Było 500 zakażeń wszyscy płacili dodatkowe premie etc. Jest po 25 tyś. każdy to olewa.
  Masz rodzinę więc musisz pracować żeby na nich zarobić ale ja bym chciał żebyś z ta rodzina mógł spędzić święta i te i kolejne a nie zastanawiał się czy jak trafia do szpitala to przeżyją

 • kj 15.11.2020

  ale bzdura, druga fala pseudo pandemii już się kończy a oni testować chcą, szukają naiwnych? pójdziecie na testy a później wasi związkowcy załatwią wam obowiązkową szczepionkę w pierwszej kolejności

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także