05.03.2021/16:17

Związkowcy: Zakaz handlu w niedzielę nie sprawdził się. Trzeba otworzyć sklepy i zagwarantować wyższe płace

Zdaniem Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa po trzech latach od wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę bilans nowych rozwiązań jest negatywny. Zakaz objął głównie galerie handlowe i hipermarkety, a pominął małe sklepy, w których warunki pracy są najgorsze, a ceny towarów najwyższe.

Według Piotra Szumlewicza ustawa od początku jest dziurawa i ma ponad trzydzieści arbitralnych wyjątków. - W konsekwencji około połowa pracowników handlu wciąż pracuje w niedziele, tylko na bardzo mizernych warunkach płacowych i często z pominięciem przepisów prawa pracy. Nie jest to więc zakaz handlu w niedzielę, a jedynie dowartościowanie najbardziej uśmieciowionego i najgorzej opłacanego segmentu branży handlowej. Wprowadzone regulacje były więc bodźcem do osłabienia pozycji negocjacyjnej pracowników, a nie przyczyniły się ani do podniesienia płac, ani do skrócenia czasu pracy. Obowiązujące rozwiązanie nie jest korzystne ani dla pracowników, ani dla konsumentów – wskazuje przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

- Obowiązująca ustawa nie sprawdziła się i powinna trafić do kosza. Zamiast selektywnych i arbitralnych zakazów, lepiej wprowadzić rozwiązania, które zapewnią pracownikom godny ekwiwalent pieniężny za pracę w niedziele – uważa Piotr Szumlewicz.

I dodaje: - Dlatego proponujemy, by za pracę w niedziele właściciele sklepów musieli wypłacać co najmniej 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie. W ten sposób w niedziele byłyby otwarte tylko te placówki handlowe, które znacznie podniosłyby płace dla pracowników. Liczba pracowników handlu, którzy w niedzielę przychodziliby do pracy, przypuszczalnie by się nie zmieniła, ale każdy z nich otrzymywałby znacznie wyższe wynagrodzenie niż obecnie.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Lubiezalki 08.03.2021

  Niedziela ma być dla rodziny...

 • Biedronka 08.03.2021

  Niech ten czerwony samozwańczy przewodniczący ,waz z swoimi towarzyszami stanie za ladą ,w myśl idei marksistowskiej "pracuj ,pracuj ,a garb sam Ci wyrośnie".

 • Pracownik marketu 07.03.2021

  Co to jest za Związek Zaw. Alternatywa ?
  Przecierz go nigdzie nie ma w handlu.
  Dlaczego ten Pan się wypowiada w naszym imieniu tzn. pracowników handlu
  Pracownik marketu

 • Ewa 07.03.2021

  Żadna sieć nie zgodzi się na takie podwyżki za pracę w niedzielę. Dlatego też niedzielę powinny pozostać wolne od handlu .Niech pracują właściciele za ladami ,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także