12.03.2018/11:30

Związkowcy zapowiadają donos na Biedronkę do Państwowej Inspekcji Pracy. Chodzi o handel w niedzielę objętą zakazem

Związkowcy z NSZZ Solidarność '80 zamierzają zwrócić się w poniedziałek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w Biedronkach, które były uruchomione 11 marca, czyli w pierwszą niedzielę objętą zakazem handlu. Chodzi o pięć placówek sieci zlokalizowanych na dworcach.

- W związku z komunikatem zawartym na stronach PIP, sklep Biedronka otwarty na Dworcu Centralnym działać będzie zgodnie z wyłączeniami ustawy. Kwestie pozostałych sklepów pozostają otwarte - uważa Robert Jacyno, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność '80 w Jeronimo Martins Polska. Chodzi o Biedronki zlokalizowane na dworcach: Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Poznań Główny oraz Grudziądz.

Przypomnijmy, że jeszcze na początku ubiegłego tygodnia Biedronka nie planowała uruchomienia żadnego sklepu w niedzielę 11 marca. Jednak, po deklaracji Państwowej Inspekcji Pracy, jaka padła podczas wtorkowej (6 marca) konferencji prasowej - odnośnie tego, że sklepy spożywcze typu Biedronka działające na dworcach mogą być otwarte w zakazane niedziele - sieć zmieniła zdanie.

Podczas wspomnianej konferencji Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, zapytana o to, czy sklepy spożywcze typu Biedronka będą mogły być otwarte, odpowiedziała: "Przyjmiemy, że tak". Z toku dyskusji między dziennikarzami a przedstawicielką GIP wynikało wprost, że sklepy takie zostaną uznane za "bezpośrednio obsługujące podróżnych".

Dzień później, czyli w środę, Państwowa Inspekcja Pracy tłumaczyła w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi m.in. na nasz artykuł, że deklaracja z konferencji prasowej dotyczyła zaledwie jednej Biedronki, ulokowanej na Dworcu Centralnym, a nie wszystkich sklepów typu Biedronka działających na dworcach. PIP oceniła, że informacje przekazywane w mediach były nieścisłe. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zdecydowaliśmy się na opublikowanie na naszym portalu nagrania audio z konferencji prasowej.

Po doniesieniach mediów i oświadczeniu PIP, Jeronimo Martins zmieniło swoją wcześniejszą decyzję - postanowiło otworzyć w niedzielę 11 marca pięć sklepów ulokowanych na dworcach. Niezadowolone z tego faktu były związki zawodowe działające w firmie, w tym NSZZ Solidarność '80.

- Pracownik Biedronki na dworcu będzie obsługiwać kolegę z tej samej firmy, z tego samego miasta, który ma wolne. (...) Dodajmy umowy na miasto. I już mamy przerzucenie pracowników na zwiększone potrzeby zatrudnienia. Ta ustawa, w tej wersji, dzieli samych pracowników, jednego pracodawcy, na tych z prawem i bez prawa do wypoczynku w wolne niedziele - czytamy w jednym z wpisów opublikowanych w mediach społecznościowych przez NSZZ Solidarność '80 w JMP.

RYNEK PRACY W HANDLU ORAZ WPŁYW REGULACJI PRAWNYCH NA STRATEGIE SIECI HANDLOWYCH BĘDĄ JEDNYMI Z GŁÓWNYCH TEMATÓW 11 KONGRESU RYNKU FMCG 2018. KLIKNIJ - SPRAWDŹ AGENDĘ, LISTĘ PRELEGENTÓW I ZAREJESTRUJ SIĘ DO UDZIAŁU W KONGRESIE

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Syrena 13.03.2018

  Solidarność 80 czy jakakolwiek inna to przystawki pisu i ich głos nie ma znaczenia. Tak jak komuniści z PZPR kontrolowali związki zawodowe tak komuchy z pisu też kontrolują solidarność. Prawdziwa Solidarność - Lecha Wałęsy walczyła o wolność. Obecny związek walczy o przywileje i uzasadnienie dla istnienia działaczy pasożytujących na Polakach i siedzących na ciepłych posadkach za podobno kilkanaście tysięcy złotych.

 • antyPOPiSuar 12.03.2018

  Problem nie jest w Biedronce tylko w tym związkowym bydle, które doprowadziło do tej ustawy. Pracuję w handlu, też supermarkecie. Trzeba być skończoną kanalią, bydlakiem, ludzkim gnojem i śmieciem by komukolwiek dyktować czy mu wolno pracować i robić zakupy w taki lub inny dzień tygodnia. Zamknijmy najlepiej cały kraj z policją i strażą pożarną na czele! Wybrałeś taki zawód? To akceptujesz, że to praca zmianowa 7 dni w tygodniu. Nie podoba ci się to no to zmień pracę, ale wara od innych ludzi, którzy tak nie myślą! W głowie mi się nie mieści jakim draniem i potworem trzeba być by ograniczać ludzką wolność do tego co chce robić w dowolny dzień tygodnia! Zdychajcie w męczarniach bo na to zasługujecie!

 • Gin 12.03.2018

  qwweeertttt zastanów się co piszesz, to że te 5 biedronek zostało otwartych to jest dyskryminacja osób w nich zatrudnionych, mało tego, jeśli kierownictwo stwierdzi że potrzebne im wsparcie to ściagnie personel z innych sklepów, więc pewna grupa zatrudnionych w tej firmie jest poszkodowana. Niby niedziela wolna ale w każdej chwili może być delegacja na jakiś dworzec, a przepraszam dlaczego?

 • Arekwr 12.03.2018

  Biedronka wdg. mnie złamała prawo z innego powodu zachęcała klientów Warszawy w.w sklepach do zakupów co ewidentnie nie jest związane z bezposrednia obsługa podróżnych

 • qwweeertttt 12.03.2018

  Panowie Związkowcy powinni się uspokoić i nie grzać tematu. Kilka sklepów, marketów zostało otworzonych - zgodnie z prawem, więc po co jątrzyć. Kto czegoś rzeczywiście potrzebował, zapomniał -kupił sobie na stacji benzynowej, jakieś żabce itp czy wspomnianych dworcach i bardzo łagodnie przebiegła ta niehandlowa niedziela dla klientów więc jest naprawdę ok. Przy okazji totalnie ośmieszyła się znowu łopozycja i różne szczujne media parówkowe wieszczące argamedon. Widać też wyraźnie, że nie ma sensu, i nie ma jak ominąć tej ustawy. Wszystkie te medialne pomysły grzane od miesięcy okazały się ściemą, zupełnym brakiem zainteresowania ze strony sprzedających i ośmieszeniem tych co je proponowali czyli wspomnianych mediów. Drodzy związkowcy - spokój.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.