14.12.2020/00:08

Związkowcy zapowiadają akcję w obronie pracowników handlu. Będą domagać się szczepień i premii finansowych

Władze Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała, że w poniedziałek 14 grudnia przedstawi przygotowaną specjalną akcję w obronie pracowników handlu pod hasłem „Tydzień szacunku dla pracownika handlu”, która będzie trwała od 14 do 20 grudnia.

Związkowcy chcą w ten sposób „zwrócić uwagę na niezwykle trudne warunki pracy w tej branży w okresie pandemii i wzmożonego ruchu przed świątecznego.” Zamierzają dotrzeć z przekazem do „pracodawców, aby docenili pracowników, nagrodzili ich finansowo, a także żeby zapewnili im bezpieczne warunki pracy w czasie pandemii.”

Jednocześnie chcą także „przekonać rządzącym, aby wprowadzili odpowiednie przepisy dotyczące unormowania czasu pracy w handlu.” Dzisiaj – jak wskazują  - w wielu sieciach handlowych ludzie pracują po kilkanaście godzin dziennie.

"Wiele sieci handlowych i centrów logistycznych zajmujących się sprzedażą internetową wydłużyło godziny pracy. Niektóre placówki działają dziś w systemie całodobowym. Zbyt mała liczba pracowników w dyskontach i sklepach wielkopowierzchniowych, która już przed pandemią była jednym z największych problemów w tej branży, dzisiaj jest wielokrotnie bardziej odczuwalna. Znacząco wzrosły absencje chorobowe. Wielu pracowników choruje na COVID-19 lub przebywa na kwarantannie." Według związkowców ogromne niedobory kadrowe sprawiają, że ci, którzy pozostali w sklepach wypełniają dzisiaj obowiązki 2-3 osób. "Ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego."

Związkowcy chcą też, by „pracownicy handlu, ze względu na to, że są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem, byli jedną z grup zawodowych, która będzie mogła się zaszczepić w pierwszej kolejności. To niezwykle ważne nie tylko dla nich, ale również z uwagi na zdrowie klientów.”

Oczekują również „poszanowania prawa pracowników do niedzieli wolnej od pracy. W pandemii, kiedy osoby zatrudnione w handlu pracują praktycznie „na okrągło”, niedziela jest jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły.”

Przygotowaliśmy petycję skierowaną do rządu i pracodawców. Można ją podpisać drogą elektroniczną na stronie www.solidarnoscwhandlu.pl oraz facebook.com o co gorąco do wszystkich apelujemy.

Związkowcy chcą w poniedziałek złożyć petycję dotyczącą tych wszystkich spraw na ręce wicepremiera Jarosława Gowina Ministra Rozwoju Pracy i Technologii.

Związkowcy apelują do rządu o:

1. Jak najszybsze opracowanie w drodze uzgodnień ze związkami zawodowymi i pracodawcami, a następnie wprowadzenie w formie rozporządzenia jednolitych procedur sanitarnych obowiązujących w placówkach handlowych i centrach logistycznych.
2. Wprowadzenia dodatkowych przerw w pracy dla pracowników na umycie i dezynfekcje rąk.
3. Przyjęcie urealnionych norm wydajności pracy w placówkach handlowych i magazynach wysyłkowych. Zbyt mała liczba pracowników w sklepach i centrach logistycznych, powoduje, że pracują oni ponad siły. W krajach zachodniej Europy tą samą pracę wykonuje dwukrotnie więcej pracowników.
4. Poszanowania prawa pracowników do niedzieli wolnej od pracy. Rozszerzenia zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele na pracowników e-handlu.
5. Wprowadzenia ograniczenia dobowego czasu pracy pracowników bez możliwości jego przedłużenia do 12 godzin dziennie.

Związkowcy apelują do pracodawców z sektora handlu o:

1. Przyznanie pracownikom dodatku za pracę w trudnych warunkach w trakcie pandemii COVID-19.
2. Rozpoczęcie rzeczywistego i konstruktywnego dialogu z organizacjami związkowymi w celu poprawy warunków pracy i poziomu bezpieczeństwa w placówkach handlowych w okresie pandemii.
3. Dokonywanie rzetelnej weryfikacji limitu klientów w sklepach zgodnie z wytycznymi ministerialnymi.
4. Nieodbieranie pracownikom składników premii za nieobecność związaną z zachorowaniem na COVID-19 i przebywaniem na kwarantannie lub izolacji domowej.

 

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Pracownik 17.12.2020

  Niesprawdzona szczepionka to obrona???
  W Wielkiej Brytanii już stakuszków i opiekunów "bronią". Ręce precz od mojego organizmu!

 • Pracuję w Biedronce 17.12.2020

  Supermarket - najbardziej niebezpieczne miejsce pracy.
  A teraz jeszczei dobić chcą.

 • kasier 17.12.2020

  Nasza praca to już od roku - PRACAW WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH!!!
  Czas na odpowiednie dodatki, Panie "solidarnościowiec"...
  1. Dodatkowy tydzień urlopu.
  2. Minimum 20% dodatku stałego.

 • Ewa 14.12.2020

  Za szczepienia ja dziekuje nie skorzystam dopoki nie beda 100% pewne .

 • TM 14.12.2020

  Niech się nie ośmieszają i sądzę, że przebierańcy powinni się rozwiązać

 • sa 14.12.2020

  związki zawodowe nic nie robią dla pracowników handlu śmiech na sali

 • Leszek 14.12.2020

  Szczepień nie musicie się domagać każdy będzie się mógł zaszczepić bez żadnych uwarunkowań.Nie siejcie zamieszania.Dość mamy tej hałastry z błyskawica na gębie!

 • jojo 14.12.2020

  Ty chłopie weź się do jakiejś roboty i skończ gadać farmazony.

 • Ja-Ja 14.12.2020

  Za szczepionki to - PODZIĘKOWAĆ!...:)) Zwariowali chyba.

 • kasier 14.12.2020

  Szczepionki za ciężką pracę??? Żenada.

 • Pracuję w Biedronce 14.12.2020

  Te szczepienia to szanowni "związkowcy" mogą zostawić dla siebie i swoich rodzin!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także