16.07.2020/09:14

Zwolnienia darowizn z VAT-u. Handel wskazuje, że produkty bardziej opłaca się wyrzucić niż oddać

Polska Izba Handlu poinformowała w czwartek, iż zwróciła się do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu oraz innych podmiotów w sprawie potrzeby zwolnienia z podatku VAT darowizn. Aktualne przepisy zdaniem PIH "nie zaspokajają w sposób należyty potrzeb oraz interesów różnych grup społecznych".

- Skala zapotrzebowania tego typu rozwiązań znacznie przewyższa zakres tymczasowo wprowadzonych zwolnień podatkowych. W Polsce funkcjonuje wiele branż, które ze względu na wysokie koszty związane z przekazaniem darowizny, nie decydują się na skierowanie towarów nadających się do użytku innym podmiotom w celach dobroczynnych.W efekcie produkty te poddawane są utylizacji bądź innej formie niszczenia. Mowa tutaj o takich produktach, jak: sprzęt elektroniczny, odzież oraz inne artykuły nieżywnościowe, tj. wyroby wykonane z użyciem plastiku lub zawierające minerały oraz związki chemiczne – mówi cytowany w komunikacie Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Izba wskazuje dwa główne negatywne skutki społeczne wynikające z braku stosownej regulacji umożliwiającej podatnikom niskokosztowe wsparcie dla organizacji społecznych i dobroczynnych. Są to jej zdaniem: wysoki koszt społeczny w postaci marnowania jakościowych produktów, które nie trafią do najbardziej potrzebujących, a także koszt środowiskowy w postaci generowania nadmiernej ilości odpadów i zwiększonej emisji dwutlenku węgla wynikającej z ich utylizacji.

Jak mówi Maciej Ptaszyński, proponowane przez PIH wprowadzenie zwolnień z obowiązku płacenia podatku VAT od produktów przekazywanych w formie darowizny "wpisuje się w założenia strategii rządu". Wskazuje za przykład "Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym", czyli dokument przyjęty przez rząd Mateusza Morawieckiego we wrześniu 2019 r.

- W naszej ocenie zarówno w prawodawstwie polskim, jak i prawodawstwie Unii Europejskiej nie ma przesłanek, które uniemożliwiłyby przyjęcie rozwiązań wprowadzających szerszy katalog produktów zwolnionych z podatku VAT w przypadku wystąpienia darowizny. Królestwo Belgii, Włochy, Francja oraz Wielka Brytania wprowadziły rozwiązania, które pozwalają na przekazywanie darowizn bez podatku.Instytucje Unii Europejskiej nie wszczęły procedur o naruszenie prawa Wspólnoty na żadnym z etapów nowelizacji przepisów prawa podatkowego w tym zakresie - wskazuje PIH.

Izba w komunikacie wskazuje, że zdecydowała się poddać pod rozwagę Ministerstwa Finansów podjęcie prac w celu opracowania koncepcji systemu zachęt i obowiązków dla przedsiębiorców w celu przeciwdziałaniu marnowaniu produktów nieżywnościowych nadających się do użytku. Według PIH, potrzebne są regulacje wprowadzające szeroki katalog produktów objętych ulgą podatkową.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Alfons Nowak 16.07.2020

    Tak jest. U nas przy zmianie systemów kasowych na utylizacje poszło 1000 komputerów. 2 miesiące później byl covid i problemy dzieciaków z e szkołom. Ale na elektrozlom wygodniej i wychodzi na to że taniej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.