18.09.2020/11:02

Zwolnienia grupowe w Carrefour: albo zmiana warunków pracy, albo bezrobocie

W październiku, w szczecińskich hipermarketach sieci Carrefour szykują się zwolnienia grupowe. Pracę stracą osoby, które nie zgodzą się na zmianę warunków umowy – donosi Gazeta Wyborcza.

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie w sierpniu wpłynęło zgłoszenie o zwolnieniach grupowych od spółki Carrefour Polska. Wynika z niego, że w okresie od 1 do 31 października pracę mogą stracić 284 osoby. To liczba wszystkich pracowników trzech szczecińskich hipermarketów sieci. Sklepy znajdują się w galerii Turzyn przy ul. Bohaterów Warszawy, galerii Atrium Molo przy Mieszka I i przy ul. Wiosennej.

Początkowo sieć informowała, że zwolnienia obejmą jedynie kadrę menedżerską. Okazało się jednak, że cała załoga otrzyma wypowiedzenia zmieniające warunki pracy. Związkowcy nie mieli wątpliwości, że będą one gorsze. Stosując takie wypowiedzenia, pracodawca także musi zgłaszać do urzędu zamiar zwolnień grupowych, choć część załogi, która na nowe warunki się zgodzi, nie straci pracy.

O zwolnieniach grupowych spółka Carrefour Polska poinformowała w sierpniu w komunikacie, z którego wynikało, że w całym kraju pracę straci 400 osób, a zwolnienia grupowe obejmą przede wszystkim kadrę menedżerską średniego szczebla a celem jest "spłaszczenie struktur i zmniejszenie hierarchiczności" po to, żeby "przyspieszyć proces decyzyjny w interakcji z klientami."

- W oficjalnym piśmie, przekazanym związkom zawodowym ta liczba nie pada. Jest natomiast informacja, że restrukturyzacja dotknie wszystkich zatrudnionych. Pracodawca zamierza zwolnić część pracowników, a reszcie zmienić stanowiska pracy i wynagrodzenia. Oczywiście należy się spodziewać, że będą to zmiany na gorsze. Jeśli ktoś nie zgodzi się na obniżkę, dostanie wypowiedzenie – mówił przewodniczący „Solidarności” w Carrefour Polska w rozmowie z serwisem bankier.pl.
 

Dodaj komentarz

12 komentarzy

 • Robson 23.09.2020

  Może się ktoś wypowiedzieć czy w takiej sytuacji jak nie przyjmuje się nowych warunków odprawa się należy.
  -Personalna twierdzi, że nie.
  -Kodeks gdy zwolnienie grupowe to tak.
  Coś wymyślili? Ludzi zwolnią bez odprawy?

 • Beno 22.09.2020

  Daje im rok i potem mogą się pakować, niedoceniany pracowników zaowocuje i to wcześniej n8z im się wydaje .....
  Powodzenia

 • Dyrektor 20.09.2020

  Najlepiej będzie jak zwolnią wszystkich i wyprowadza się z Polski, frajerów do roboty za grosze niech szukają na czarnym lodzie. Polska dla nich to kolonialne państwo jedynie do wydymania polskich robotnikow

 • Były Klient 19.09.2020

  Ciekawe czy tak we Francji robią?

 • Maja 19.09.2020

  Motłoch i tak przyjdzie kupować syf marketu bo nie mają wyboru. Nie ma innych sklepów a bazarki się likwiduje.

 • Paul 19.09.2020

  Malo im zyskow...?jak maja zamiar zrobic jeszcze niewolnikow z polakow to WYPAD z polski

 • Kk 19.09.2020

  Przykre, że ludzie którzy ciężko pracują są w ten sposób traktowani. Powinni dostać dobre odprawy. Myślę, że format dużych hipermarketów przechodzi już powoli do lamusa, wyczerpał swoje możliwości. Ludzie już inaczej robią zakupy niż 20 lat temu 🤔

 • Carrefour Jastrzębie-Zdrój 19.09.2020

  Już się syf zaczął. W Carrefour Jastrzębie byłem świadkiem jak kierowniczka ochrony ryczała i ku...owała na pracownicę, bo ta raczyła ją poprosić o jednorazowe rękawiczki dla stoiska. Te kobiety już teraz są zmuszane do tego by obsługiwać na wędlinach bez rękawiczek. Co dalej? Stare żarcie będzie?

 • Gość 19.09.2020

  Najlepiej po zwalniać ludzi i niech sobie radzą brawo dla właściciela
  Pobrali tarczę antykryzysowe i ludzi na bruk.

 • FanMazgaja 18.09.2020

  Niech spadają z tym francuskim syfem do siebie..

 • Kaja 18.09.2020

  Ja tylko dodam że takie zachowanie jest nie etyczne. Dlatego że te 400 osób to osoby dla których prawie napewno nie znajdzie się inne miejsce. Ale dużo więcej osób nie zgodzi się na znacznie gorsze warunki. A firma nie zamierza im płacić odpraw. Wykorzystują jakoś firmę z zagranicy że niby takie standardy są światowe. Dla mnie powinni tak jak Auchan uczciwie zapłacić odprawy a nie działania byle żeby prawo ominąć.

 • Klient 18.09.2020

  Fajnie gdy zarządza się globalnie i patrzy tylko na cyfry ale cyfry towaru nie wyłożą i nie sprzedadzą. Zrobi się syf na sklepach, stracą klientów i znowu będą jeszcze bardziej ciąć koszty. Tesco 2

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także