02.07.2018/11:50

Żywność w czerwcu tańsza niż w maju

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w czerwcu o 0,2 proc. niższe niż w maju - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku.

W ujęciu rok do roku żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 2,7. Dla wszystkich towarów i usług konsumpcyjnych wzrost cen wyniósł w czerwcu 1,9 proc. rdr i 0,1 proc. w stosunku do maja.

Jak komentuje Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, podskoczenie inflacji w czerwcu z 1,7 do 1,9 proc. "to przede wszystkim wpływ wysokich notowań ropy naftowej, w wyniku czego paliwa na naszych stacjach podrożały aż o 15,2 proc. w porównaniu do cen z czerwca 2017 r.".

- Swoje przysłowiowe „trzy grosze” dołożyło też do tego osłabienie złotego wobec dolara, w wyniku czego import surowca stał się bardziej kosztowny. Zmniejszyła się natomiast dynamika wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Jeszcze w kwietniu żywność była droższa niż przed rokiem o 4,1 proc., w maju różnica ta stopniała do 3 proc. a w czerwcu do 2,7 proc. - zauważa analityk.

Jak prognozuje Przasnyski, od lipca powinniśmy obserwować obniżenie się wskaźnika inflacji, związane z wysoką statystyczną bazą odniesienia z ubiegłego roku, gdy zarówno inflacja, jak i szczególnie ceny żywności bardzo mocno szły w górę.

- O ile w najbliższych miesiącach nie przeszkodzą skutki suszy oraz wysokich notowań ropy naftowej, tegoroczna inflacja będzie prawdopodobnie nieco niższa niż w 2017 r., co utwierdzi Radę Polityki Pieniężnej w zamiarze utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas - komentuje główny analityk Gerda Broker.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.