31.07.2018/12:04

Żywność w sklepach tańsza niż miesiąc temu

W lipcu średnie ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,7 proc. względem czerwca - podał GUS w szacunkowym zestawieniu. W ujęciu rocznym wciąż jednak mamy do czynienia z inflacją.

Inflacja żywności w ujęciu rocznym w lipcu wyniosła 2,1 proc.

Jeśli chodzi ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, w lipcu br. spadł on o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz wzrósł o 2 proc. w ujęciu rocznym. Najbardziej podrożały paliwa - w porównaniu do lipca 2017 roku aż o 18 proc.

Przypomnijmy, w czerwcu inflacja CPI zwiększyła się do 2,0 proc. r/r wobec 1,7 proc. w maju, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (1,9 proc.). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w czerwcu o 0,2 proc. niższe niż w maju. W ujęciu rok do roku żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 2,7 proc. Dla wszystkich towarów i usług konsumpcyjnych wzrost cen wyniósł w czerwcu 1,9 proc. rdr i 0,1 proc. w stosunku do maja.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.