29.11.2019/09:10

Żywność wciąż drożeje w sklepach. GUS podał nowe dane inflacyjne

Ceny towarów oraz usług konsumpcyjnych były w listopadzie o 2,6 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu przed rokiem - podał GUS w ramach tzw. szybkiego szacunki. W zestawieniu z październikiem br. ceny wzrosły o 0,1 proc.

W przypadku samej żywności i napojów bezalkoholowych, wzrost cen wyniósł w listopadzie 6,5 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu z październikiem 0,3 proc. Przypomnijmy, że tzw. szybkie szacunki GUS nie zawierają bardziej szczegółowych danych na temat zmian cen w poszczególnych kategoriach rynku FMCG.

- Wzrost inflacji w listopadzie to głównie efekt zmiany dynamiki cen żywności. Inflacja bazowa osiągnęła poziom 2,5 proc. r/r. W kolejnych miesiącach spodziewamy się jednoznacznej tendencji wzrostowej. CPI szczyt osiągnie w pierwszym kwartale 2020 r. na poziomie zbliżonym do 3,5 proc. - prognozują analitycy ING.

Według ekspertów mBanku, finalny odczyt inflacji w listopadzie może być nieco wyższy. - Ten wydaje się "na ostrzu noża". Tym niemniej, listopad to początek serii monotonicznych wzrostów CPI, które powinny się zakończyć na wiosnę - komentują analitycy mBanku.

Przypomnijmy, że dane sprzed miesiąca pokazały wzrost ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, a o 0,2 proc. w zestawieniu z wrześniem. Sama żywność razem z napojami bezalkoholowymi podrożała o 6,1 proc. rok do roku, a o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.