15.04.2013/12:14

Żywność zdrożeje o 2,5-3 proc.

W pierwszej połowie 2013 roku ceny żywności wzrosną o 2,5-3 proc. – poinformował PAP powołując się na raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

„Jeśli sezonowy spadek cen żywności w okresie letnim br. będzie podobny do notowanego w 2012 roku, to w końcu września ceny żywności i napojów bezalkoholowych ukształtują się na poziomie zbliżonym do notowanego w grudniu 2012 roku – napisano w raporcie. Zdaniem Instytutu, nasilająca się bariera popytu będzie hamować tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, w tym żywności w najbliższych miesiącach. IERiGŻ ocenia także, że osłabienie aktywności gospodarczej Polski, niska presja płacowa i niekorzystne zjawiska na rynku pracy będą głównymi czynnikami deprecjonującymi popyt na żywność w II kw. br.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.