REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.
Każda przepracowana przez personel godzina musi być policzona i spisana. Bez tego można się narazić na spore kłopoty.
REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Nasze prawo nie jest łaskawe dla przedsiębiorców i nawet kwestie rozliczania czasu pracy, co wydawałoby się sprawą klarowną, potrafi skomplikować. Podstawową wykładnią jest oczywiście Kodeks pracy, ale reguluje to także wiele innych aktów, w tym chociażby ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, o czasie pracy kierowców czy o dniach wolnych od pracy.


Licz godziny

Prawo przewiduje (art. 129 kp), że pracownik powinien spędzać w pracy 8 godzin dziennie, 40 godzin w ciągu tygodnia. Pracodawca jest zobowiązany do stworzenia i prowadzenia ewidencji czasu pracy dla każdej z zatrudnianych przez siebie osób. Na tej podstawie jest wypłacane wynagrodzenie. Dlatego w ewidencji muszą być także zamieszczone godziny pracy, za które pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenia (za pracę w godzinach nadliczbowych, w nocy czy w niedziele i święta) albo rekompensata w postaci dodatkowego wolnego od pracy dnia. Ewidencjonowane muszą być także wszelkiego rodzaju urlopy, zwolnienia, dyżury oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Dodatkowo, jeśli zatrudniasz u siebie osoby młodociane, w zestawieniu powinny zostać ujęte godziny przepracowane przy czynnościach dla takich osób zabronionych, ale wykonywanych w celu przysposobienia do zawodu.

Wprawdzie to pracodawca decyduje, za jaki okres sporządza ewidencję, ale biorąc pod uwagę, że w zgodzie z zasadami (art. 85 kp) wynagrodzenie musi być wypłacone przynajmniej raz w miesiącu, właśnie taki okres rozliczeniowy jest spotykany najczęściej. Daje to najbardziej przejrzysty i prosty obraz wszystkich niezbędnych płatności wobec pracownika.

Plan doskonały

Dodatkowym obowiązkiem, kiedy zatrudniasz osoby pracujące w systemie zmianowym oraz w niedziele i święta, będzie sporządzanie grafiku czasu pracy każdego z pracowników. Takie planowanie musi obejmować każdy z okresów rozliczeniowych.

Złe wyliczenie przepracowanych przez personel godzin, a co za tym idzie niekorzystna dla pracownika wypłata wynagrodzenia, może być przyczyną sporych problemów. Już brak samej ewidencji albo naruszanie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem, za które grozić może kara grzywny od 2000 do 30 000 zł. Za fałszowanie dokumentacji w tej sprawie odpowiada się już jak za przestępstwo – zagrożenie karą obejmuje grzywnę, ograniczenie wolności, zaś w skrajnych przypadkach pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. (WCH)Jak wyliczyć wymiar czasu pracy?

Brzmi to nieco zawile, ale zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy i art. 130 kp należy:

 • pomnożyć 40 godzin (czyli tygodniową normę) przez liczbę tygodni w okresie rozliczeniowym;

 • dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego (tzw. dni wystających, przypadających od poniedziałku do piątku);

 • odjąć od wyniku 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym (jeśli przypada w innym dniu niż niedziela) oraz wszystkie godziny usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Macin Nowicki 1 ponad rok temu

  U nas korzystamy z elektronicznej ewidencji czasu pracy przy pomocy system inEwi. Generujemy dużo mniej dokumentów, a każdy z pracowników ma wgląd w dostępny urlop, rozliczenia i grafik pracy działu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony