REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (17-23.02.2020)

(fot. materiały prasowe)

O ile samo wprowadzenie akcyzy na e-papierosy jest krokiem w dobrym kierunku, o tyle jej wysokość już nie - uważają przedstawiciele branży e-papierosów.

REKLAMAMAGO - Euroshop - Belka w artykułąch (04-18.03.2020)

Przypomnijmy, Sejm bez wprowadzenia poprawek uchwalił ustawę wprowadzającą akcyzę na liquidy oraz tzw. wyroby nowatorskie. Producenci zapłacą nowy podatek od 2019 roku.

Zapisy znowelizowanej ustawy oznaczają, że płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz dającym lepszą kontrolę państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą. Zakładane roczne wpływy do budżetu państwa z tytułu nowego podatku wynoszą 75 mln złotych.

– Jako przedsiębiorcy odpowiedzialnie podchodzący do prowadzonych biznesów, popieramy dalszą regulację rynku e-papierosów. Cieszymy się, że Rząd wysłuchał części zgłaszanych przez nas postulatów i wprowadził zerową stawkę akcyzy do 31 grudnia 2018 r. Jednak ze względu na cenę finalnego produktu na półkach sklepowych, stawka podatku na płyny do elektronicznych papierosów powinna zostać obniżona z 50 gr/ml do 30 gr/ml – mówi Justyna Lipowicz z LIPRO e-Liquid Production. 

Problemem ma być także dysproporcja między stawką akcyzy za e-papierosy a stawką na wyroby nowatorskie. W przypadku liquidu, butelka o pojemności 10 ml zostanie objęta podatkiem w wysokości 5 zł. Z kolei opakowanie wyrobów w którym znajdzie się 20 sztuk - ponad 1,9 zł.

– Stawka akcyzy na płyny do e-papierosów wynosi 0,50 zł/ml, czyli 500 zł/litr, podczas gdy wprowadzana stawka w tym samym czasie na wyrób nowatorski wynosi niespełna 300 zł/kg. Oznacza to, że podatek na liquid stanowi 30% ceny finalnego produktu, a dla wyrobów nowatorskich, produkowanych przez międzynarodowy koncern, zaledwie 10%. Tak duża dysproporcja odbywa się niestety kosztem polskich przedsiębiorców – tłumaczy Justyna Lipowicz, przedstawiciel branży polskich producentów liquidów.

Według przedstawicieli branży ostateczna stawka powinna wynieść 0,30 zł/ml. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Cyp 2 ponad rok temu

  najzabawniejsze ze płyny 0% też będą objęte akcyza a nie tylko nikotyna... co jest komiczne. Czyli generalnie na całym rynku w Polsce aromaty (które są w większości produktów żywnościowych) i glikol/gliceryna też powinny dostać dowaloną akcyzę czy może jedynie te sprzedawane w vapeshopie? Jaka tu logika? Oni zwyczajnie chcą wykończyć ten mały biznes w Polsce. Branża tytoniowa ma ostre lobby w Polsce i robi co tylko może aby konkurencyjny produkt zabić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~very rozbawiony 1 ponad rok temuocena: 100% 

  "podatek na liquid stanowi 30% ceny finalnego produktu, a dla wyrobów nowatorskich, produkowanych przez międzynarodowy koncern, zaledwie 10%"??? Przecież to rynek e-papierosów w Polsce zdominowany jest przez międzynarodowy koncern tytoniowy a producenci z Chin też raczej nie są chałupnikami :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony