REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)

(fot. materiały prasowe)

O ile samo wprowadzenie akcyzy na e-papierosy jest krokiem w dobrym kierunku, o tyle jej wysokość już nie - uważają przedstawiciele branży e-papierosów.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Przypomnijmy, Sejm bez wprowadzenia poprawek uchwalił ustawę wprowadzającą akcyzę na liquidy oraz tzw. wyroby nowatorskie. Producenci zapłacą nowy podatek od 2019 roku.

Zapisy znowelizowanej ustawy oznaczają, że płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz dającym lepszą kontrolę państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą. Zakładane roczne wpływy do budżetu państwa z tytułu nowego podatku wynoszą 75 mln złotych.

– Jako przedsiębiorcy odpowiedzialnie podchodzący do prowadzonych biznesów, popieramy dalszą regulację rynku e-papierosów. Cieszymy się, że Rząd wysłuchał części zgłaszanych przez nas postulatów i wprowadził zerową stawkę akcyzy do 31 grudnia 2018 r. Jednak ze względu na cenę finalnego produktu na półkach sklepowych, stawka podatku na płyny do elektronicznych papierosów powinna zostać obniżona z 50 gr/ml do 30 gr/ml – mówi Justyna Lipowicz z LIPRO e-Liquid Production. 

Problemem ma być także dysproporcja między stawką akcyzy za e-papierosy a stawką na wyroby nowatorskie. W przypadku liquidu, butelka o pojemności 10 ml zostanie objęta podatkiem w wysokości 5 zł. Z kolei opakowanie wyrobów w którym znajdzie się 20 sztuk - ponad 1,9 zł.

– Stawka akcyzy na płyny do e-papierosów wynosi 0,50 zł/ml, czyli 500 zł/litr, podczas gdy wprowadzana stawka w tym samym czasie na wyrób nowatorski wynosi niespełna 300 zł/kg. Oznacza to, że podatek na liquid stanowi 30% ceny finalnego produktu, a dla wyrobów nowatorskich, produkowanych przez międzynarodowy koncern, zaledwie 10%. Tak duża dysproporcja odbywa się niestety kosztem polskich przedsiębiorców – tłumaczy Justyna Lipowicz, przedstawiciel branży polskich producentów liquidów.

Według przedstawicieli branży ostateczna stawka powinna wynieść 0,30 zł/ml. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Cyp 2 ponad rok temu

  najzabawniejsze ze płyny 0% też będą objęte akcyza a nie tylko nikotyna... co jest komiczne. Czyli generalnie na całym rynku w Polsce aromaty (które są w większości produktów żywnościowych) i glikol/gliceryna też powinny dostać dowaloną akcyzę czy może jedynie te sprzedawane w vapeshopie? Jaka tu logika? Oni zwyczajnie chcą wykończyć ten mały biznes w Polsce. Branża tytoniowa ma ostre lobby w Polsce i robi co tylko może aby konkurencyjny produkt zabić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~very rozbawiony 1 ponad rok temuocena: 100% 

  "podatek na liquid stanowi 30% ceny finalnego produktu, a dla wyrobów nowatorskich, produkowanych przez międzynarodowy koncern, zaledwie 10%"??? Przecież to rynek e-papierosów w Polsce zdominowany jest przez międzynarodowy koncern tytoniowy a producenci z Chin też raczej nie są chałupnikami :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony